اصول معماری و نماهای شهری ساختمانی باید نظامند شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوذر جعفری، به دو پروژه مهم شهری در شهر زنجان که توسط اداره نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران اداره راه و شهرسازی استان اجرا می‌شود اشاره کرد و گفت: در پروژه «پیاده راه کوی پونک» طراحی‌ها انجام شده و مصوبات قانونی لازم هم اخذ شده و گفتنی است «پیاده راه کوی پونک» در وسعتی به مساحت پنج هکتار اجرا خواهد شد.

رئیس اداره نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان یادآور شد: نظارت بر اجرای مراحل مختلف طرح‌های تفصیلی شهری توسط شهرداری‌ها، نظارت بر اجرای طرح‌های توسعه و عمران (جامع) ناحیه، مجموعه‌های شهری و جامع شهری، طرح‌های ویژه، طرح‌های عمران شهری و طرح‌های ویژه و تفصیلی شهرها از وظایف مهم این اداره است.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5714953/%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%86%D9%85%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%B4%D9%88%D8%AF

جعفری با تاکید بر اینکه این اداره وظیفه نظارت عالیه بر طرح‌های توسعه‌ای و شهری را بر عهده دارد، افزود: نظارت و توجه به اجرای مصوبات در بحث شهرسازی از وظایف مهم این مجموعه است.

رئیس اداره نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران اداره راه و شهرسازی استان زنجان، به وضعیت بدنه‌ها و فضاهای شهری اشاره کرد و گفت: ساخت وساز و نماهای شهری و بدنه‌های شهری که شکل می‌گیرد در شهر زنجان متأسفانه نظامند، هماهنگ و چشم نواز نیست و شهروندان آن را به خوبی درک می‌کنند.

رئیس اداره نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران اداره راه و شهرسازی استان زنجان، به «پیاده راه زنگان» اشاره کرد و گفت: این پیاده راه در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر طول و عرض ۲۴ متری اجرا خواهد شد و فضای بازی، فضای سبز و سایر بخش‌های مختلف دیده شده است.

وی با بیان اینکه این پروژه جزو پروژه‌های مشارکتی و مولد سازی اداره کل است و نیاز به اخذ مجوز از سازمان ملی زمین و مسکن دارد تا فراخوان و مناقصه برای مشخص شدن سرمایه گذار انجام شود، اظهار داشت: با تحقق این مهم وارد فاز اجرایی خواهیم شد و همچنین طرح پیاده راه «کوی پونک» توسط اداره نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران اداره راه و شهرسازی پیشنهاد شده است.

مردم باید با مقوله شهرسازی و معماری به خوبی آشنا شوند

جعفری با اشاره به «پیاده راه زنگان»؛ یاد آورشد: مقرر شده پیاده راه زنگان به صورت پروژه مشارکتی نباشد و پیمانکاری خواهد بود تا در چند بخش مختلف مناقصه شناسایی پیمانکار انجام تا پروژه وارد فاز اجرا شود.

وی، مردم را اصلی ترین سازندگان شهر و شهرسازان معرفی کرد و گفت: مردم باید با مقوله شهرسازی و معماری به خوبی آشنا شوند و بدانند که هر چقدر شهرهای ما متناسب با ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری ساخته شوند قابل زیست تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه یک نظام هماهنگی برای نظارت بر مباحث معماری بر ساخت و سازها وجود ندارد، تصریح کرد: اصول معماری و نماهای شهری ساختمانی باید نظامند شود که متأسفانه در شهر زنجان این مقوله اجرا نمی‌شود و نقص جدی در این خصوص وجود دارد.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان