بنابراین فضای مورد استفاده کاملا پر می شود

ضرایب اطمینان بالایی که در حال حاضر در بارگذاری غشا اعمال شده و بر سازه فولادی نگه دارنده وارد می گردد، به وضوح بیان کننده عدم اطمینان در آنالیز سازه پارچه ای می باشد و نشان می دهد با انجام آنالیزی دقیق تر چه مقدار تغییر ایجاد خواهد شد. هر چقدر فاصله میان حلقه ها افزایش یابد سطح مینیمال باریک تر می گردد: و سرانجام به نقطه ای می رسیم که یک حباب صابون/ سطح مینیمال نمی تواند میان حلقه ها تشکیل گردد. این امر به طراحان این امکان را می دهد تا پارچه مناسب تری را برای یک سازه معین به راحتی انتخاب کنند یا این که در نقطه مقابل بتوانند به سطح انحنای مناسب برای یک پارچه معین دست یابند. افزودنی بتن در جهت اصلاح خصوصیات بتن و یا ملات و به منظور بهبود برای کار کردن با دست و یا برای اهداف اقتصادی و یا موارد دیگر همچون ذخیره انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. فرم های مشخصی که عموما با استفاده از سازه های چادری به دست می آیند، عامل محبوبیت آن ها از طریق خلق آثار معماری با بیانی جسورانه هستند. هدف از این تحقیق ایجاد زمینه ای برای درک و آنالیز بهتر سازه های چادری می باشد که با استفاده از مصالحی مانند فولاد و بتن ساخته شده اند.

2. آیا بادبندها در پلان به صورت مناسب توزیع شدهاند؟ یکی از این تکنیک ها ممکن است در شرایطی معین به راحتی به توزیع یکنواخت تنش کمک نماید. برنامه ای جامع از تست های پارگی پنل های عریض (به صورت تک محوره و دو محوره) هم اکنون در دانشگاه نیوکاسل در حال اجراست تا تاثیرات آسیب دیدگی بر مقاومت پارچه را مورد ارزیابی قرار دهد. انجام تست های دو محوره بر روی پارچه هایی که شرایط آن ها به صورت مکانیکی تعریف شده است در تنش هایی کمتر از تنش ماکزیمم طرح می تواند اطلاعات تنش – کرنش جامعی، مناسب برای آنالیز سازه ای میان و بلند مدت فراهم نماید. این اتصالات همچنین شامل یک بست قورباغه ای رزوه شده – پیچ تنظیم دو طرفه – از جنس فولاد ضد زنگ می شود که امکان تنظیم و تعدیل موقعیت یا اعمال نیرو در آینده را فراهم می آورد. اگر پارچه در طول مدت انجام آزمایش به طور مداوم تحت شرایط پیش تنیدگی قرار نداشته باشد، سطوح متغیری از رواداری باید به قسمت های مختلف کانوپی اعمال گردد. رفتار واقعی الیاف به هم بافته و روکش دار به مقدار زیادی غیر خطی می باشد و تنها از طریق تست های جامع دو محوره تعیین خواهد شد.

کسب دانش و آگاهی در زمینه رفتار پارچه ها ممکن است این امکان را فراهم آورد که از مقادیر این ضرایب کاسته گردد اما در حال حاضر مینیمم ضریب اطمینان قابل قبول در سرتاسر جهان ۴ می باشد. هر کانوپی به صورت مجزا با استفاده از چهار چرتقیل برپا شد و در جای خود قرار گرفت (تصویر ۱۳). عموما فرم های مخروطی یا زین اسبی به دلیل این که ذاتا شرایط ذکر شده را تامین می نمایند، برای دستیابی به این حالت مورد استفاده قرار می گیرند (تصویر ۱). گروت های تولیدی شیمی ساختمان خاصیت منبسط شونده غیر انقباضی دارد. ملات و گروت موجب مقاومت های مطمئن و مطلوبی می شود. سازه های هوانشین جایگزینی برای سازه های چادری پیش تنیده هستند. در نتیجه، مشخصاتی معادل و به صورت خطی و الاستیک برای مصالح در آنالیز و طراحی در نظر گرفته می شود. 4. آیا جوش بال به جان ستونها به صورت مناسب منظور شده است؟ انجام تست هایی در زمینه مشخصات کششی و برشی درزهای جوش خورده به دقت مدل می افزاید.

گروت ها برای پر کردن فضاهای خالی و ترک های بزرگ کاربرد دارند. از اواسط ده ۶۰ فعالیتهای ساختمانی در کلیه قسمتها آغاز و متعاقب آن کارخانجات تولید مصالح ساختمانی تجدید حیات نموده و در پی آن شرکت شیمی ساختمان توانست گام بزرگی برداشته بطوریکه در حال حاضر در پروژه های بزرگ عمرانی مشارکت و فعالیت قابل قبول داشته است. Culpin یک تستگر برشی طراحی کرده که از قابی مربع شکل با لولاهایی در گوشه های آن تشکیل شده است. گروت از محصول مصرفی متشکله از آب ، سیمان ، ماسه و افزودنی های متداول دیگر است. انواع گروت شیمی ساختمان بر پایه پودرهای مخصوص، مواد افزودنی مختلف و سیمان تولید می گردد. ما در سایه تلاش همکارانمان در واحد تحقیق و توسعه توانسته ایم ترکیبات کاملا موثری را ایجاد و تولید نماییم. فعالیت مستمر آزمایشگاه های شیمی ساختمان باعث بهبود کیفی محصولات و دستیابی به ترکیبات جدید و موثرتر شده است. عمده مصرف چسب بتن آب بندی در استخر، سر ستون، فونداسیون، ضد آب کردن چسب های کاشی خمیری و پودری و چسب های سنگ آنتیک جهت استفاده در سرویس های بهداشتی، ملات های سیمانی، نمای ساختمان، آب نما، نماهای بارانگیر، چاله آسانسور، انواع سقف (سیمانی، سنگی، آجری، سفالی، ایرانیت سیمانی و…)، محوطه سازی، ساخت و آب بندی انواع بلوک، جداول، موزاییک و تمامی سازه هایی که در مجاورت مستقیم با آب، رطوبت، عوامل جوی و UV خورشیدی هستند استفاده می شوند و بهترین جایگزین برای مواد نفتی، قیر و گونی، ایزوگام و پوشش های قدیمی است.

یک ضریب دما برای اصلاح میزان خزش، متناسب با درجه حرارت محیط باید در نظر گرفته شود. مهم ترین کاربرد چسب بتن برای افزایش میزان چسبندگی بتن تازه برای چسبیدن به بتن قدیمی در پروژه های تعمیراتی است که میزان چسبندگی بتن را با سطح قدیمی بسیار افزایش می دهد. به همین جهت شناخت خصوصیات افزودنی های بتن و همچنین اطلاع از قیمت و هزینه افزودنی های بتن برای انتخاب بهترین و مناسب ترین و کاربردی ترین افزودنی بتن در امر کار با بتن برای یک مهندس سازه امری مهم و ضروری است. نقشهکشی، از فعالیتهای بسیار مهم در طراحی و اجرای سازههای مختلف به حساب میآید. شیمی ساختمان از سال ۱۳۵۱ شمسی (۱۹۷۲ میلادی) فعالیت خود را آغاز نمود. فعالیتها تا اواخر سال ۱۳۵۶(۱۹۷۸ میلادی) ادامه یافت. در ادامه توضیح مختصریدر مورد انواع گروتهای تولیدی شیمی ساختمان می دهید. ما در ادامه به توضیح گروت و انواع سیمانی و اپوکسی و پلیمری آن خواهیم پرداخت.

اگر سازه های بتنی دچار آسیب دیدگی سطحی و عمقی شده باشند با چسب بتون می توان آنها را ترمیم نمود و به عنوان ترمیم کننده بتن استفاده کرد. محصولات ما در این دسته، شامل گروت آماده مصرف ، پودر منبسط کننده ، گروت اپوکسی و ملات ها می باشد. این مسئله تعریف کننده الزامات معماری در تعریف فرم می باشد که به نوبه خود در روند تحلیل سازه و انتخاب جنس چادر نیز تاثیرگذار خواهد بود. با این حال سطوح مینیمال واقعی با هر محدوده محیطی قابل تعریف نخواهند بود. احتمال از هم گسیختگی سازه بر اساس سطوح تنش و نواحی سازه غشایی که تحت تاثیر این تنش ها واقع شده اند، تعریف می گردد. سطوح غشای پارچه باید به پانل هایی که بتوانند از یک رول مسطح پارچه بریده شوند، تقسیم گردند. آنالیز به یک معادله وابسته به زمان نیاز خواهد داشت تا خزش پارچه در مراحل مختلف نصب ارزیابی گردد.

گروت های تولیدی با دانه بندی شن سیلیسی از یک میلیمتر تا 14 میلیمتر تولید می شود. یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است. ملاحظات مربوط به بحث قابلیت بهره برداری شامل امکان کاهش تنش های وارده به غشا به صورت موقت یا وارونه کردن سطح پارچه می باشد. 5. آیا کنترلهای مربوط به بادبند ویژه انجام شدهاند؟ یکی دیگر از عضوهای مهم سازه های فولادی که باید پس از اجرای آنها مورد بازبینی و کنترل قرار میگیرد، بادبند است. نکات مهم نقشه کشی فولادی در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ در این بخش، نکاتی که باید در نقشهکشی سازههای بتنی، فولادی، فونداسیون و سقف مورد بازرسی قرار بگیرد را در قالب چک لیست طراحی سازه ارائه میکنیم. نقشهکشی سازههای بتنی دارای الزامات متعددی است. این پارک دارای تنوعی از کانوپی های دارای غشا پارچه ای می باشد و به همین دلیل در این مقاله به عنوان نمونه ای از روش طراحی کنونی سازه چادری مطرخ شده است.

چسب سیمان سفید از تراوش آب جلوگیری کرده و مانع تفکیک دانه های ریز و درشت می شود و برای آب بندی بتن بکار می رود. از افزودنی های بتن در مواردی چون نسبت کم آب و همچنین افزایش زمان گیرش بتن برای انتقال بتن در در فواصل طولانی استفاده می شود. 4. آیا طراحی تیر پیوند بادبندهای ۷ و ۸ و خارج از محور، به درستی انجام شده است؟ 3. آیا ورق تقویت تیرها به صورت مناسب استفاده شده است؟ بر این اساس، کنترل موارد ذکر شده در چک لیست طراحی سازه های فولادی باید با در نظر گرفتن استانداردهای اجرایی برای عضوهایی نظیر ستونها، تیرها و بادبندها صورت گیرد. در مورد کانوپی های پارک دالتون، نرم افزار المان محدود شرکت آروپ Oasys GSA (آنالیز کلی سازه) با حل کننده غیر خطی GSRelax مورد استفاده قرار گرفت. پارگی های کوچکتر ممکن است قابل رویت نباشد و بنابراین پارچه باید از مقاومت کافی برخوردار بوده تا با صدماتی که قابل تشخیص نیست دچار خرابی کلی نگردد. استانداردهای کلی نقشهکشی ساختمان در نشریه 256 سازمان مدیریت و برنامه بودجه کشور و الزامات اجرایی نقشهها در استانداردها و دستورالعملهایی نظیر آییننامه بتن ایران، مبحث نهم و مبحث دهم مقررات ملی ساختمان آورده شدهاند.

اتصالات سازه های فولادی، نقش بسیار مهمی در عملکرد این سازهها دارند. عملکرد سازه در مقابل بارهای مختلف توسط محاسبات دستی یا مدلسازی مورد ارزیابی قرار میگیرد. فونداسیون، پایینترین بخش سازه است که بارهای روسازه را به زمین منتقل میکند. 1. آیا ضریب زول موثر (K) و طول آزاد (L) به درستی در نظر گرفته شدهاند؟ 8. در صورت استفاده از سقفهای دارای برشگیر، آیا طراحی این ابزار اتصال صورت گرفته است؟ عدم استفاده از ملات های ضد اسید برای نصب باعث خسارات زیادی می شود. استفاده از ملات ضد اسید در محیط های صنعتی برای نصب و بند کشی کاشی ها بسیار مهم است. در بخش قبلی، به معرفی نکات مهم نقشهکشی در سازههای بتنی پرداختیم. نکات مهم طراحی سازه فولادی در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ نکات نقشه کشی در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ 1. آیا محاسبات و تهیه نقشه به درستی انجام شده است؟

2. آیا جوش اتصال بال به جان به درستی انجام شده است؟ 6. آیا وجود بستهای بادبند کنترل شده است؟ نکات طراحی بادبند فولادی در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ نکات طراحی فونداسیون در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ 6. آیا پروفیل اتصالات و ابعاد فونداسیون و شمع ارائه شده است؟ 1. آیا کنترل مقاومت تیرها به درستی انجام شده است؟ 1. آیا کنترل مقاومت ستونها به درستی انجام شده است؟ 3. آیا در طراحی ستونها، ترکیب بار تشدید یافته منظور شده است؟ نکات طراحی تیر فولادی در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ اتصالات فولادی در چک لیست طراحی سازه چگونه بررسی می شوند؟ 5. آیا سخت کنندههای طولی و عرضی برای تیرها طراحی شدهاند؟ 2. آیا ضرایب طول موثر (K) و طول مهار نشده (L) به درستی در نظر گرفته شدهاند؟ سازه نگهبان خرپایی، سازهای است که به منظور پایداری دیوارههای محل گودبرداری شده مورد استفاده قرار میگیرد. اتفاقی که در زمان شکسته شدن الیاف شکننده شیشه به وقوع خواهد پیوست.

نقشهکشی صحیح و اجرای دقیق نقشه، نتیجه رضایتبخشی را در پی خواهد داشت. 5. آیا اتصال وجه چهارم «ستون باکس» (Box Column) به طور صحیح انجام شده است؟ 4. آیا فاصله شناژبندی و خرپا به طور صحیح ارائه شده است؟ 4. آیا کنترل ارتعاش در تیرهای فلزی صورت گرفته است؟ 6. آیا تیرهای لانه زنوری در سازه طراحی شدهاند؟ 3. آیا مهاربندی اعضای مایل و قائم ارائه شده است؟ 2. آیا پلان وضعیت همجواریها ارائه شده است؟ 9. آیا ضخامت ورقهای موجدار کنترل شده است؟ مهمترین مرجع برای کنترل صحت مدلسازی و طراحی سازههای بتنی، مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800 است. طراحی و اجرای سازه های فولادی به همراه عضوهای مختلف آنها مطابق استانداردهایی نظیر مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800 انجام میشود. لبه های غشاهای پارچه ای در طول خود توسط کابل هایی تقویت می شوند و در عرض مستقیما به قوس های فولادی شیبدار بسته خواهند شد.

سطح کلی سازه غشایی اندکی بیشتر از ۵۰۰۰ متر مربع بوده و هزینه حدودی ۱٫۲۵ میلیون دلار را برای پارچه، کابل ها و قاب فولادی به دنبال داشته است. محاسبه کامل تر و بهتر تنش ها و جابه جایی های پارچه، شرایط بارگذاری دقیق تری را برای سازه نگه دارنده نیز فراهم می آورد که این امر موجب می شود به راهکار سازه ای کاراتری دست یابیم. هدف از تحقیقات انجام شده در دانشگاه نیوکاسل تبیین دقیق تر ویژگی های حقیقی غیر خطی تنش – کرنش پارچه می باشد. مشخص کردن دقیق ویژگی های مصالح در نصب موفق غشاهای پارچه ای نقشی حیاتی دارد. خدمات افزودنی بتن به منظور اصلاح ویژگی های بتن و در جهت دستیابی به استفاده درست و کارآمد استفاده می شود. شیمی ساختمان تولید کننده چسب بتن و مواد آب بندی ، انواع چسب کاشی معمولی و ضد اسید ، انواع افزودنی های بتن ، انواع گروت ، ماستیک و نوار واتر استاپ، رنگ و پوشش های صنعتی می باشد. شیمی ساختمان تولید کننده برتر انواع چسب کاشی و سرامیک معمولی و ضد اسید می باشد. شرکت شیمی ساختمان تولید کننده برتر انواع گروت آماده مصرف و مواد لازم برای ساخت گروت است.

از دیگر موارد کاربرد چسب بتن جهت آب بندی بتن مخازن، استخر های بتنی، ترمیم آسیب دیدگی بتن یا اغلب سازه های بتنی مانند کانال های آب، کف سالن های صنعتی، باند فرودگاه ها، سد ها، پایه پل ها و ستون ها. گروت شیمی ساختمان یکی از محصولات مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد. در تولید این محصولات سعی شده است که تمامی موارد مورد نیاز لحاظ گردد. شیمی ساختمان به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه تولید محصولات شیمیایی ساختمان دارای واحد R&D می باشد. چسب سرامیک و کاشی شیمی ساختمان به صورت پودری و خمیری تولید می گردد. برای نصب سرامیک و کاشی و سنگ بر روی سطوح سنگی ، کاشی ، سیمان ، بتن ، گچ ، درای وال ، ورق آزبست ، دیوار سرویسهای بهداشتی ، آشپزخانه ها ، نمایشگاه ها ، راه پله ها، لابی ها، راهروها ، اتاقهای بیمارستان ها. افزودنی بتن به موادی گفته می شود که به جز آب، مصالح و سیمان هیدرولیکی می باشند و به صورت افزودنی هایی همچون مقاوم کننده فیبری و یا تفاله ای به عنوان بخشی از بتن و یا ملات و یا پوزولانها مورد استفاده قرار می گیرد و در جهت قرار دادن و بالا بردن خاصیت های بتن به منظور دستورالعمل های کاربردی در امر بتن و نیز با شرایط خاص مورد کاربرد قرار می گیرد.

از اواسط سال ۱۳۵۷ بعلت انقلاب و تغییر در روش وسیاستهای روز و آغاز جنگ ایران و عراق قسمت اعظم پروژه های بزرگ متوقف و از طرفی عدم اختصاص ارز برای تامین مواد اولیه (بعلت عدم ضرورت و کالاهای غیر اساسی) بخش شیمی ساختمان شرکت با کاهش تولید مواجه و لذا در تولید مواد شیمیایی نساجی بعلت ضرورت و کالای اساسی رشد چشمگیری حاصل نمود. از بدو امر بعلت عدم شناخت سازندگان ساختمان مصرف مواد شیمیایی شاختمان در ساختمانهای معمولی کاربری چندانی نداشت ولذا عمده فعالیت ما در پروژه های بزرگ صنعتی و صنایع نظامی بود.عدم وجود پرسنل اجرایی ماهر جهت بکارگیری محصولات در پروژهای فوق باعث گردید که در امر پرورش و آموزش نیروهای ماهر برنامه ریزی نموده بطوریکه برای جلب رضایت مدیران پروژه ها در بیشتر موارد بعنوان پیمانکار و مجری محصولات مشارکت مستقیم نمودیم. در هر یک از کانوپی ها تمام نیروهای داخلی ایجاد شده در غشا توسط یک قاب فولادی محیطی تحمل می شود. به همین منظور بارسنج هایی تعبیه گردید تا میزان نیروی ایجاد شده در این مرحله را در زمانی که پارچه تحت بارهای وارده دچار خزش می شود، اندازه گیری کنند.

نکات مهم نقشه کشی سازه بتنی در چک لیست طراحی سازه چه سایت dr-architecture هستند؟ نکات مهم مدل سازی و طراحی سازه بتنی در چک لیست طراحی سازه چه هستند؟ کنترل این بخش از سازه، الزاماتی دارد که باید طبق چک لیست طراحی سازه مورد بازرسی قرار بگیرد. به عنوان مثال از گروت برای نصب ریل ماشین آلات استفاده می شود. از دیگر کاربردهای گروت استفاده در زیر صفحه ستون ها ، برینگ پل ها، ریل ها می باشد. اسیدهای محیط های صنعتی با ایجاد خوردگی در ملات های معمولی به زیر کاشی ها نفوذ کرده و باعث لق شدن ، شکستگی کاشی و در بعضی موارد ایجاد بوی نامطبوع در محیط می گردد. نیروی وارده به گروت اجرا شده به بخش زیر کار منتقل می شود. ساختار مولکولی و ترکیب شیمیایی گروت ها به گونه است، که پس از اجرا توان جذب نیروهای وارده را دارد. بدین ترتیب علاوه بر درآمدزایی و رونق مستمر فعالیتها موجب کارآزمودگی بخش اجرا و تولید گردید.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان