تصاویر نخستین ایستگاه اتوبوس تندرو با معماری ایرانی – اسلامی در تهران

در این زمینه باید از حمایت و مساعدت مدیریت شهری قدردانی کرد که به این مقوله توجه ویژه ای دارند.

معماری دوران اسلامی علاوه بر ظاهری زیبا، باطنی عمیق، انسانی و باصفا دارد، همچنین معماری این دوره ضمن رعایت دستاوردهای علوم تجربی با روح و دل نواز است به این معنا که حس، عقل و روح را تغذیه می کند.

دوم اینکه در زمان اجرای این پروژه که در بخش و رفیوژ میانی بزرگراه بعثت انجام شده به فضای سبز و درختان کوچک ترین آسیبی نرسیده و حتی این عناصر به کمک معماری آمده است و نکته آخر اینکه اینجا سرپناه و سایه بانی است برای مسافران و رهگذرانی که قصد دارند به نقاط مختلف شهر سفر کنند.

مهم ترین ویژگی معماری ایرانی در دوره اسلامی حرکت به سمت وحدت است یا بهتر است بگوییم معماری دوران اسلام بسترسازی حرکت انسان از کثرت به وحدت بوده است.

علی محمد کریم پور ، معاون حمل ونقل و ترافیک شهردار منطقه 16 نیز در این باره گفت: در دوره ای قرار گرفته ایم که توجه به هنر معماری از نوع ایرانی و اسلامی می تواند روح خسته شهر را جوان و پر نشاط کند.

وی افزود: قصد داریم در آینده نزدیک همه ایستگاه های اتوبوس های تندرو در محدوده منطقه 16 را نیز به شکل معماری ایرانی و اسلامی در بیاوریم تا خدمتی هرچند کوچک در حفظ و صیانت از فرهنگ اصیل ایران زمین برداریم.

اول اینکه نما و تصویری از معماری ایرانی و اسلامی را به زیباترین شکل ممکن به تصویر کشانده و نگاه هر رهگذر و مسافری را به سمت خود جلب می کند.

نخستین ایستگاه اتوبوس های تندرو (بی آر تی) با معماری ایرانی و اسلامی در بزرگراه بعثت تهران و در محدوده شهرداری منطقه 16 به بهره برداری رسید.

سید مرتضی روحانی ، شهردار منطقه 16 در باره اهمیت اجرای پروژه هایی که اصول معماری اصیل ایرانی و اسلامی در آن رعایت شود، گفت: ما هر قدر در ساخت و ایجاد بناهای شهری به فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی توجه داشته باشیم به همان اندازه در حفظ و صیانت از آن ارزش ها تأثیرگذار خواهیم بود، حال این معماری می تواند مربوط به ساختمان و بنایی بزرگ باشد و خواه ایستگاه اتوبوس و یا هر مکان دیگر.

– همشهری آنلاین ـ رضا نیکنام: با تلاش مسئولان شهرداری منطقه 16 تهران، نخستین ایستگاه اتوبوس های تندرو در بزرگراه بعثت و روبه روی بوستان بعثت که سبک معماری ایرانی و اسلامی در آن به کار رفته، ساخته و با حضور مدیران شهری و شهروندان از آن رونمایی شد.

کلید واژه ها: ایستگاه اتوبوس – معماری ایرانی – معماری – اسلامی – ایرانی – ایستگاه – اتوبوس – بزرگراه بعثت – نخستین – شهردار – فرهنگ اصیل ایرانی – سبک معماری ایرانی – تهران – منطقه – شهرداری – بزرگراه – شهری – بعثت – بزرگ – ساخت – شهردار منطقه – اتوبوس تندرو – بهره برداری – مدیران شهری – سید مرتضی – اصیل – شهروندان – مسئولان – رونمایی – ساختمان


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64432193/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A8%D9%88%D8%B3-%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1 تنها عنصر شاخص و جاذب در نمای خارجی سردر یا ایوان ورودی است که همچون طاق نصرت برای ورود طراحی می شود و این موضوع از اهمیت دادن به انسان در مقابل فضای ساختمان حکایت دارد و نشان می دهد که ساختمان باید ایمن گاه انسان باشد.

علاوه براین در معماری این دوره سقف مانند کف طراحی نمی شود، بلکه کف با الهام از طبیعت هموار و مسطح است و سقف با الهام از آسمان لایتناهی و کهکشانی طراحی می شود.

وی در باره این پروژه که می توان آن را نمونه و الگو در کشور قلمداد کرد و گفت: این پروژه چند نکته کلیدی و طلایی دارد.

در معماری اسلام علاوه بر فضای سرپوشیده داخلی، فضای سرباز و سرسبز خارجی یعنی حیاط مرکزی هم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان