شناسایی 20 ظرفیت فعال برای درآمدزایی از فرهنگ و هنر تا پایان سال 1401

امری که در سال های گذشته مورد بی مهری مسؤولان قرار داشته و اکنون در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی توجه به آن در دستور کار قرار گرفته است.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فرهنگ عمومی خبرگزاری فارس، ظرفیت های ایران اسلامی در حوزه فرهنگ به ساخت فیلم و سریال یا حضور در یک جشنواره بین المللی فیلم و موسیقی خلاصه نمی شود و در سال های اخیر هنرمندان بسیاری در کشورمان تربیت شده اند که در حوزه های مختلف هنرهای تجسمی، معرق کاری، سوزن دوزی و .

علاوه بر این، ما در داخل کشور فرهنگ را به عنوان موضوعی که جنبه اقتصادی هم دارد، نگاه نمی کنیم و حتی در سازمان ها و نهادهای مختلف برای رشد اقتصادی از فرهنگ، مقاومت وجود داشت.

معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تبلیغات منفی ضدانقلاب و کشورهای غربی از ایران اسلامی را یکی از موانع اقتصاد فرهنگ برشمرد و از شناسایی 20 ظرفیت فعال برای درآمدزایی از فرهنگ تا پایان سال جاری خبر داد.

اما سیاست سازمان فرهنگ و ارتباطات در سال جاری آماده سازی فضایی برای رشد اقتصادی از محصولات فرهنگی و تسهیل حضور هنرمندان برای عرضه محضولات خود در کشورهای مختلف است.

چرا اقتصاد فرهنگ در ایران مغفول مانده است؟ محمدرضا بهمنی، معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ عمومی خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی ایران اظهار داشت: سیاست دور جدید فعالیت سازمان فرهنگ و ارتباطات در اجلاس رایزنان فرهنگی توجه به اقتصاد فرهنگی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، دهمین دوره اجلاس رایزنان فرهنگی با حضور 60 رایزن کشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است و در این اجلاس قرار است برنامه های فرهنگی ایران در خارج از کشور تبیین شود.

به همین دلیل، صادرات محصولات فرهنگی نیز مدنظر قرار نداشت.

همچنین تبلیغات ضد اسلامی و ایرانی که در جهان توسط بیگانگان و غربی ها انجام می شود، سرعت رشد اقتصادی از فضای فرهنگی را می کاهد که برای خنثی کردن این تبلیغات، نشان دادن ایران واقعی از مأموریت های رایزنان فرهنگی است که در بسیاری از کشورها تاکنون موفقیت هایی حاصل شده است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه محصولات فرهنگی صادرات محور اقدامی به منظور درآمدزایی از فرهنگ است، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته با وجود داشتن ظرفیت های مناسب، به اقتصاد فرهنگ توجهی نمی شد و جنبه اقتصادی موضوعات فرهنگی نادیده گرفته شد.

اما این محصولات فقط در ایران عرضه می شوند و شاید در سایر کشورها دسترسی به آنها چندان برای عموم آسان نباشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فرهنگ – سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی – اسلامی – ایران اسلامی – سازمان فرهنگ و ارتباطات – ایران – درآمدزایی – پایان سال – ظرفیت – همکاری های علمی – شناسایی – محصولات – محصولات فرهنگی – معماری ایرانی – فرهنگی – ایرانی – کشورهای غربی – اقتصاد فرهنگ – فیلم و سریال – فرهنگ عمومی – فرهنگ و هنر – پایان – بین المللی – حوزه فرهنگ – هنر ایرانی – سوزن دوزی – هنرمندان – فیلم – ارتباطات – فعال


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64477395/%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%88-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%AA%D8%A7

20 ظرفیت برتر در حوزه اقتصاد فرهنگ شناسایی می شود وی با اشاره به اینکه امسال 20 ظرفیت برتر در حوزه اقتصاد فرهنگ را شناسایی و پرورش می دهیم، گفت: در مرحله نخست جامعه هدف کشورهای ایران فرهنگی است.

توانسته اند محصولات فاخری را تولید کنند و بسیاری از گردشگران را با هنر ایرانی آشنا کنند؛ تا جایی که وقتی یک توریست به اصفهان می رود، بعید است در کنار هنر معماری ایرانی اسلامی، از محصولات فرهنگی همچون خاتم کاری، معرق و میناکاری لذت نبرد و حتی برخی از این محصولات را به عنوان سوغات خریداری نکند.

معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه برخی محدودیت ها به ویژه انتقال پول از مشکلاتی است که به عنوان موانع اقتصاد فرهنگی به شمار می رود، افزود: برای رفع این مشکلات راه هایی در نظر گرفته ایم که ورود بخش خصوصی به اقتصاد فرهنگی از جمله آنهاست.

در حالی که هنر دست هنرمندان ایرانی در خارج از مرزها می تواند علاوه بر نشان دادن هنر ایرانیان به جهان، در حوزه اقتصاد هم فعال شود و همانطور که مواد غذایی یا حتی نفت به کشورهای مختلف صادر می شود و به نوعی درآمد ارزی ایران اسلامی را ارتقا می دهد، با استفاده از عرضه محصولات فرهنگی می توان حوزه اقتصاد فرهنگ را نیز فعال کرد.

بر همین اساس، محصولات فرهنگی فاخر را در کشورهای همسایه و آنهایی که با ایران قرابت فرهنگی دارند، عرضه خواهیم کرد.

بر همین اساس شعار دیپلماسی فرهنگی دانش بنیان نیز برای این دوره از اجلاس انتخاب شد.

تحریم و تبلیغات ضد ایران و اسلام مهم ترین مانع اقتصاد فرهنگ است بهمنی با اشاره به اینکه اقتصاد فرهنگی موضوعی است که شاید دستیابی به آن نیازمند سرمایه گذاری باشد، دلایل تأخیر در توجه به اقتصاد فرهنگ را برشمرد و گفت: اصلی ترین موضوع برای نپرداختن به اقتصاد فرهنگ در این سال ها، نبود توجه مناسب به فرهنگ است.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان