نحوه استفاده از چسب بتن و روش‌های اجرایی

چسب بتن بسته به نوع چسب و نوع کاربرد متفاوت است. در اینجا به بررسی نحوه استفاده از چسب بتن اپوکسی و لاتکس پرداخته می‌شود:

چسب بتن اپوکسی:

اولین قدم برای استفاده از چسب بتن اپوکسی، تهیه سطح بتن مورد استفاده است. سطح باید خشک و تمیز باشد. برای این منظور، می‌توان با استفاده از مواد شوینده مناسب، از جمله الکل و آب، سطح بتن را تمیز کرد.

سپس، دو ماده شامل رزین و اپوکسید به صورت مساوی از تویو پمپ اپوکسی گرفته شده و به هم مخلوط می‌شود. این مرحله باید به دقت انجام شود تا مخلوط همگنی داشته باشد.

سپس مخلوط روی سطح بتن اعمال می‌شود. برای اعمال مخلوط، می‌توان از یک ابزار به نام “اپوکسی چسب” استفاده کرد.

پس از اعمال مخلوط، سطح باید به مدت حداقل ۲۴ ساعت جهت خشک شدن و جذب کامل چسب بتن اپوکسی، در دمای معمولی محیط نگهداری شود.

چسب بتن لاتکس:

در ابتدا، سطح بتن باید خشک و تمیز باشد. از مواد شوینده، مانند الکل و آب برای پاکسازی سطح بتن استفاده کنید.

سپس چسب بتن لاتکس را روی سطح بتن اعمال کنید. برای اعمال چسب، می‌توان از یک فرش اسفنجی یا برس استفاده کرد.

در مرحله بعد، پس از اعمال چسب بر روی سطح بتن، نیاز است که چسب به صورت کامل جذب شود و بین دو سطح به خوبی متصل شود. برای این کار، معمولاً بهتر است سطح بتن را از پیش تمیز کنید و سپس چسب را به همراه سطح دیگر به هم فشار دهید. در برخی موارد، ابزارهای اختصاصی مانند ابزارهای اعمال فشار و چرخ دنده‌ای برای ایجاد فشار بین دو سطح مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهمترین نکته در این مرحله این است که چسب به مدت کافی زمان جهت جذب و ایجاد پیوند با سطح بتن داده شود. برای هر نوع چسب، زمان لازم برای جذب به طور معمول در دستورالعمل استفاده مشخص می‌شود. در صورتی که چسب به درستی جذب نشود، پیوند بین دو سطح ضعیف خواهد بود و ممکن است باعث جدایی و تخریب سطح بتن شود.

روش‌های اجرایی چسب بتن به شرح زیر است:

  • آماده سازی سطح بتن: در ابتدا، سطح بتنی که می‌خواهید با چسب بپوشانید باید کاملاً خشک و تمیز شود. برای دستیابی به این هدف، می‌توانید از شوینده‌های قابل استفاده برای بتن استفاده کنید.
  • آماده سازی چسب بتن: قبل از استفاده از چسب بتن، باید آن را آماده کنید. برای این کار، چسب بتن را با توجه به دستورالعمل تولید کننده آماده کنید. برخی از چسب‌های بتن نیاز به ترکیب کردن دو ترکیب مختلف دارند. در این صورت، باید ترکیب را به صورت دقیق انجام دهید.
  • پوشش دادن سطح بتن با چسب: بعد از آماده کردن چسب بتن، آن را بر روی سطح بتن پوشش دهید. برای این کار، از یک فرش پلاستیکی و یا برس برای پخش چسب بتن استفاده کنید. بهتر است چسب را به صورت یکنواخت پخش کنید.
  • اتصال قطعات: پس از پوشش دادن چسب بتن، قطعاتی که قرار است به هم چسبیده شوند را به هم وصل کنید. در صورت نیاز، برای جلوگیری از جدا شدن قطعات، می‌توانید از ابزارهای برش و نصب استفاده کنید.
  • جذب کامل چسب: پس از اتصال قطعات، باید صبر کنید تا چسب بتن کاملاً جذب شود. این زمان ممکن است بین چند دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد، بسته به نوع چسب بتن و شرایط آب و هوایی است. در صورتی که به هر دلیلی نتوان از روش‌های معمول استفاده کرد، می‌توان از روش‌های دیگری مانند استفاده از پیچ و مهره، بسته بندی، سیمان و یا مواد مشابه استفاده کرد. این روش‌ها به عنوان جایگزینی برای استفاده از چسب بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان