نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری | رییس


رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان البرز، نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری را تشریح کرد.

– “برگزار شد، اظهار کرد: معماری ایرانی در دوره صفوی شکل اسلامی به خود گرفت و در اصل معماری اسلامی، مبنا و حیاتی دارد که در روایت ها و سخنان اهل بیت شکل معماری اسلامی به چشم می خورد و اینکه شهر باید امن و مستحکم باشد و بناها محکم و استوار بنا شود.

در گذشته برای حفاظت از شهر و ایجاد امنیت از خندق استفاده می کردند که نمونه های از معماری اسلامی است.

وی با بیان آیات قرآن در رابطه با شهرسازی عنوان کرد: خداوند در ساخت خانه می خواهد بیان کند که خانه محل ذکر خدا و قرآن است و ذکر خدا قدرت های شیطانی را از خانه دور می کند.

خانه ای آباد است که ذکر خداوند در آن باشد.

رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان البرز عنوان کرد: در معماری غیردینی تجمل گرایی و خودنمایی و سلامت گریزی اصل بوده و بدنمایی در نقشه، حب دنیا، تجمل گرایی و تفاخر در آن دیده می شود، در صورتی که در معماری اسلامی از آن پرهیز شده و در تمدن اسلامی معنویت و مادیات در کنار هم قرار دارد و جدا از هم نیست.

اهداف همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی دبیر اجرایی همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی هم درباره اهداف این همایش گفت: تعیین خط مشی محورهای همایش و بسط و تشریح آن به منظور ایجاد بستری مناسب برای شکل گیری گفتمان های علمی در حوزه حکمت اسلامی، تشریح بیان مسئله جایگاه حکمت اسلامی در معماری و شهرسازی و نقش جامعیت و شمول آن در ارکان فضاهای کالبدی انسان زیست، تبیین نقش حکمت اسلامی در بازخوانی ضوابط شهرسازی و معماری با تأسی از مکتب اسلامی- ایرانی از اهداف این همایش خواهد بود.

مرتضی نیک فطرت اضافه کرد: بازخوانی ضوابط شهرسازی در مکتب اسلامی ایرانی، آموزه های معماری خانه های دوره اسلامی، نگاهی به حکمت اشراق در معماری(سهروردی و عقل سرخ) و حکمت اسلامی و معماری و شهرسازی معاصر از موضوعات مطروحه سخنرانان این پیش همایش است.

وی درباره سخنرانی های تخصصی در این پیش همایش بیان کرد: حسین کلانتری خلیل آباد، درباره آموزه های معماری خانه های دوره اسلامی، سیامک پناهی درباره نگاهی به حکمت اشراق در معماری(سهروردی و عقل سرخ)، محسن خیری درباره حکمت اسلامی و معماری و شهرسازی معاصر، حمیدرضا صارمی درباره بازخوانی ضوابط شهرسازی در مکتب اسلامی ایرانی سخنرانی کردند.

دبیر اجرایی همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی ادامه داد: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محورهای این همایش ملی و نحوه ارسال مقاله به آدرس اینترنتی islamichikmah.

iau.

ir” مراجعه و یا با دبیرخانه این همایش با شماره تلفن 02634259571 تماس حاصل کنند.

مجید شمس رییس مرکز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی هم در سخنانی کوتاهی به تشریح اهداف معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازآنا، همایش ملی حکمت معماری و شهرسازی اسلامی به همت معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در اول آذرماه 1401 در واحد کرج برگزار می شود.

انتهای پیام/4078/4121/
کلید واژه ها: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری – معماری – معماری اسلامی – اسلامی – دانشگاه های استان – مقام معظم رهبری – شهرسازی – استان البرز – ذکر خدا – مقام معظم – رییس دفتر – نمایندگی – خانه – بازخوانی – دانشگاه – معماری ایرانی – خداوند – استان – رهبری – ضوابط – البرز – آیات قرآن – ساخت خانه – حکمت – نهاد – رییس – بیان – مقام – دفتر – قرآن


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64353253/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B6%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان