همایش ملی ساختمان در آمل برگزار می شود/لزوم توجه به معماری بومی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

دبیر همایش ملی صنعت ساختمان، با اشاره به اینکه دبیرخانه دائمی این همایش با هدف تداوم برگزاری سالانه آن درسطح استان تشکیل خواهد شد، گفت: حضور چهره‌های مطرح کشوری درهمه بخش‌های صنعت ساختمان سازی، کمک بسیار زیادی درجهت ارتقای سطح کیفی و پیشرفت کاری مهندسان و پیمانکاران و دیگر فعالان مرتبط با صنعت ساختمان سازی در مازندران خواهد شد.

وی افزود: بهره گیری از تجارب معماری بومی مازندران، شناخت الگوهای پایداری در معماری و شهرسازی و جغرافیا در صنعت ساختمان و حفاظت از محیط زیست مازندران به عنوان محورهای اصلی همایش ملی صنعت ساختمان در شهرستان آمل است.

لزوم برگزاری سالانه همایش‌های صنعت ساختمان در مازندران

ضرورت بروزرسانی در مقررات ملی ساختمان عضو شورای سیاستگذاری همایش ملی صنعت ساختمان هم درخصوص اهداف برگزاری این همایش نیزگفت: یکی از هدف‌های مهم برگزاری همایش ملی صنعت ساختمان در شهرستان آمل، تشویق برای حضور سرمایه گذاران از سراسر کشور برای ساختمان سازی های اصولی با ارائه نقشه‌های جامع و متناسب با ساختار مازندران است.

وی، با بیان اینکه متأسفانه یکی از اشکال‌هایی که به صنعت ساختمان سازی کشور وارد است، نبود دپارتمان ایمنی در سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح کشور است، گفت: به عنوان نمونه هیچ مقررات خاصی در جوشکاری ساختمان در بخش استفاده از اسکلت فلزی نداریم و در واقع درهمایش ملی صنعت ساختمان به دنبال بیان این هدف‌های مهم برای تشکیل این کمبودها وراهکارهای تأثیرگذار هستیم.

علیرضا ایران دوست افزود: باید برای افزایش عمر مفید ساختمان‌ها درکشور باید صنعت ساختمان سازی خوب وپایدار داشته باشیم تا عمر سازه‌ها نیز متناسب با این پیشرفت‌ها افزایش یابد.

لزوم رعایت معماری بومی در صنعت ساختمان سازی

صنعت ساختمان پایدار با الگوگیری از بافت استان‌ها شکل بگیرد

وی، با بیان اینکه در سال‌های اخیر در شهر آمل و دیگر شهرهای کشور در همه بافت‌ها و محدوده‌های شهری بدون ضابطه و قاعده ساخت وساز انجام شده وبه کلی ویلانشینی در شهرها خراب شده است، ابراز امیدواری کرد: خروجی و برگزاری همایش ملی صنعت ساختمان با الزام‌هایی به شهرداری‌ها درجهت ایجاد مکان‌هایی برای احیای ویلانشینی سنتی، معماری‌ها در ساخت وسازها متناسب با نوع اقلیم هرشهر احیا شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5468669/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C

شعبانی ادامه داد، یکی از الزام‌هایی که با برگزاری همایش ملی ساختمان در مازندران به دنبال آن هستیم، جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز و تغییرکاربری های بی ضابطه در زمین‌های با ارزش کشاورزی استان برای ساختمان سازی است.

ایران دوست، با تاکید براینکه متأسفانه اکنون کمتر درساخت وسازهای ساختمانی شهری وحتی روستایی ضوابط ساختمان سازی از سوی شهرداری‌ها جدی گرفته نمی‌شود، گفت: متأسفانه اکنون درظاهر و معماری ساختمان سازی درمازندران از بافت سنتی و متناسب با ساختار چند دهه قبل استان فاصله ایجاد شده و نماهای شسته و بتنی به سمت نماهای سنگی و رومی درحال افزایش و اقبال عمومی شده است.

ایجاد دپارتمان ایمنی درنظام مهندسی

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام شعبانی شنبه شب در جمع خبرنگاران گفت: این همایش با حضور چهره‌های ملی واساتید دانشگاهی مرتبط با صنعت ساختمان سازی کشور از جمله محمود گلابچی، چهره ماندگار ایران در معماری و مهندسی راه و ساختمان و مدیران ارشد اجرایی کشوری و استانی روز ۲۰ اردیبهشت ماه امسال در شهرستان آمل برگزار می‌شود.

بهزاد غلامپور با تاکید براینکه مقررات ملی ساختمان پس از گذشت بیش از دو دهه از ابلاغ آن نیاز جدی به بروزرسانی دارد، تصریح کرد، به عنوان چهره علمی ودانشگاهی باید اعلام کنم، بخشی از مقررات ملی ساختمان در کشور اکنون ضعف دارد وبا قدرت این ضعف‌ها درهمایش درجهت اصلاح مواردی از آنها بیان خواهد شد.

عضو شورای سیاستگذاری همایش ملی صنعت ساختمان بر تداوم برگزاری این همایش‌ها تاکید کرد و گفت: با برگزاری همایش‌های در حوزه صنعت ساختمان سازی، مصالح جدید در این صنعت معرفی و قبول و پذیرش آن در ساختمان سازی های جدید نیز از سوی سازندگان و مالکان راحت خواهد شد.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان