پروژه مسکونی فاخر پرسپولیس – ایتوت

مجتمع مسکونی فاخر پرسپولیس دارای 500 واحد مسکونی است که در چهار بلوک و با متراز های 60-90 و 130 متری به علاقه مندان ارائه می شود. گچ یکی از مصالح ساختمانی طبیعی است که به طور مستقیم از سنگ گچ به دست می آید و هیچ ماده افزودنی با آن ترکیب نمی شود. اینها همچنین یک اثر خنککننده طبیعی دارند. بتن ها در ساخت پل، تونل، سدسازی و کف سازی کاربرد زیادی دارند. استفاده هرچه بیشتر از مصالح پیش ساخته در ساختمان سازی، ضمن کاهش دادن هزینه کلی ساخت وساز، زمان اجرای پروژه را نیز کاهش می دهد. ملات ها به سه دسته کلی ملات آبی، ملات هوایی و ملات ویژه تقسیم می شوند. در اینجا تلاش کردیم ضمن تعریف ماهیت کلی مصالح ساختمانی، ویژگی های هرکدام را توضیح دهیم تا خواننده بتواند بامطالعه این متن دید کلی نسبت به مصالح ساختمانی موجود در بازار و مشخصات هر یک از آن ها به دست آورد. همان طور که می بینید، دلیل اینکه نام این چنینی برای این مصالح انتخاب شده است مشخص است. خاک رس برای تولید مصالح متنوعی نظیر کاشی، سرامیک، ملات گچ وخاک، آجر، کاه گل و سفال کاربرد دارد.

روشهای زیادی برای اندازهگیری ساختمانها مانند اندازهگیری ارتفاع آنها، مقایسه سبک معماری و تشریح تاریخچه سایت dr-architecture آنها وجود دارد. آنها فضای سبز مجلل زیادی ازجمله درختان نخل را در فضاهای عمومی و بالکنهای اتاق میهمان قرار دادهاند. آنها بسیار چشمگیر هستند و ساختمان بر روی آن سایه میاندازد. البته دولت سعی کرده با ساخت پروژه های مسکونی تحت نام ها و شرایط متفاوت، مسیر را برای خانه دار شدن قشر کم درآمد جامعه هموار کند اما همچنان مشکلات متعددی بر سر راه این مسیر وجود دارند که بعد از گذشت حدود 10 سال از شروع این طرح، هنوز بسیاری از هموطنانمان نتوانسته اند صاحب خانه شوند. موزه فردا ریو با سقف طُرّه (قطعه یا طاقی که فقط ازیکطرف به دیوار وصل است) مجزا، استخرهای بازتابی و ساختار اسکلتی (امضای معمار سانتیاگو کالاتراوا) به آینده کره زمین اشاره میکند. همانطور که میدانید، از گذشته ها تا امروز یکی از سودآورترین سرمایه گذاری ها در کشورمان،خرید ملک و زمین بوده است که با توجه به افزایش قیمت ها و رشد تورم در سال های اخیر، این توان فقط برای قشر مرفه جامعه امکان پذبر بوده است. ساکنان فوکوئوکا نسبت به از دست دادن آخرین فضای سبز عمومی خود در مرکز شهر خشمگین بودند، بنابراین معمار امیلیو آمباز با آوردن فضای سبز به سمت بالا، یک سازش را تداعی کرد.

در تولید ملات از ماده پرکننده و ماده چسباننده استفاده می شود. مصالح مرکب، مصالح مصنوعی یا طبیعی هستند که در ساخت و تولید آن ها از چندین ماده مختلف استفاده شده باشد. یک پوست سفید شفاف که اطراف ساختمان پیچیده شده، فضایی از هوای تسخیرشده ایجاد میکند که بهعنوان تهویه طبیعی عمل میکند، هزینههای انرژی را کاهش میدهد و 270 عدد توربین بادی در نمای خارجی آن برق تولید میکنند. جای تعجب نیست که تأمینکننده توربین بادی سوزلون یک دفتر مرکزی سبز سطح بالا داشته باشد. ACROS مخفف Asian Crossroads Over the Sea به معنای عبور چهارراه آسیایی بر سطح دریا میباشد. عکس: بسکو ورتیکاله (Bosco Verticale) به معنای جنگلی عمودی است. عکس: وان سنترال پارک از دو برج به هم پیوسته تشکیل شده که دارای باغهای عمودی در نمای خارجی خود است. به طورکلی با در نظر گرفتن جنس مصالح ساختمانی، آن ها به دو دسته «مصالح ساده» و «مصالح مرکب» تقسیم می شوند.

یکی از راهکار های منحصر به فرد این هلدینگ ارائه قدرالسهم های یک متری برای آن دسته از سرمایه گذارانی است که توان مالی بالایی ندارند و نمی توانند مبالغ زیادی را سرمایه گذاری کنند. ازآنجایی که امروزه حفظ دمای داخل ساختمان در فصول تابستان و زمستان از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده از خاک رس می تواند تا حد زیادی در تثبیت هوای ساختمان مؤثر بوده و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود. یکی از مهم ترین ویژگی های خاک رس، مناسب بودن آن برای کنترل دمای ساختمان می باشد. تراسها نهتنها زیبا به نظر میرسند بلکه دمای ساختمان را تعدیل میکنند و از حشرات و پرندگان حمایت میکنند. چوب دارای انواع مختلف با ویژگی های متنوع است که همین امر استفاده از آن را در شرایط آب و هوایی مختلف میسر می سازد. ساختمان پیکسل هنگامیکه یک دهه پیش افتتاح شد، اولین ساختمان اداری با میزان کربن تولیدی صفر در استرالیا بود که تمام انرژی و آب مورد نیاز خود را در محل تأمین میکرد. این طرح همچنین با داشتن بالکنهای مخصوص و مسیر درختان و گیاهان دیگر، میزان نور طبیعی موجود را به حداکثر میرساند و این باعث کاهش هزینههای روشنایی مصنوعی میشود. با افزایش میزان ساخت وساز در کشور و همچنین تولید مصالح ساختمانی جدید و به روز، فعالان صنعت ساختمان سازی باید شناخت کافی از مصالح موجود داشته باشند تا مناسب ترین موارد را برای استفاده در پروژه هایشان انتخاب کنند.

مصالح درجا، مصالحی هستند که در محل اجرای پروژه ساختمانی تولیدشده و به کار گرفته می شوند. مصالح پیش ساخته، مصالحی هستند که در کارخانه ها و کارگاه های مختلف تولیدشده و پس ازآن به صورت تولیدشده به محل ساختمان سازی انتقال داده شده و استفاده می شوند. مصالحی مانند شن، آجر، سیمان و بلوک در این دسته قرار می گیرند. از دلایل اصلی پرکاربرد بودن این ماده در تولید مصالح می توان به مناسب بودن قیمت، سهولت استفاده و کندگیر بودن آن اشاره کرد. یکی از اصلی ترین دلایل پرکاربرد بودن سنگ در ساختمان سازی، در دسترس بودن آن است. به دلیل در دسترس بودن سنگ، از این ماده در ساختمان سازی استفاده زیادی می شود. از مزایای استفاده از سنگ در ساختمان سازی می توان به قیمت نسبتاً پایین، بالا بودن مقاومت و در دسترس بودن اشاره کرد. البته در ساختمان سازی مدرن، از مصالح نوین استفاده می شود که در مقایسه با مصالح قدیمی از مزایای بسیاری برخوردارند. آجرها بسیار متنوع و با ویژگی های مختلف تولید می شوند. این ماده به عنوان پودری نرم تولید می شود که ترکیب آن با سیمان، ماده ای مستحکم به نام بتن را به وجود می آورد؛ ماده ای که همه از نقش پررنگ آن در مقاوم سازی ساختمان ها آگاه هستند.

مصالح ساختمانی ازنظر نحوه تولید، با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما به طورکلی مصالح قابل استفاده در ساختمان سازی را می توان در دو دسته جای داد: مصالح پیش ساخته و مصالح ساختمانیِ درجا. آجرها یکی از قدیمی ترین انواع مصالح ساختمانی هستند که درگذشته آن ها را با پختن خشت در کوره تولید می کردند. در میان مصالح ساختمانی، بتن یکی از مستحکم ترین موارد است که به منظور مقاوم سازی ساختمان از آن استفاده می شود. یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی از زمان انسان های نخستین تا به امروز، سنگ می باشد. یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، مخصوصاً در مناطق سرسبز و جنگلی، چوب می باشد که از دل طبیعت به دست می آید. یکی دیگر از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، آجر است. از پرکاربردترین مصالح ساختمانی نوین می توانیم بتن اسفنجی، پنل های گچی پیش ساخته، ورق پلی کربنات، کاشی حرارتی و شیشه مات شونده هوشمند را نام ببریم.

سیمان از ترکیب مواد آهکی نظیر آلومینیوم اکسید و سیلیسیم ساخته می شود. استفاده از سیمان در ساخت قطعات پیش ساخته، پل ها، تونل ها و راه سازی متداول است. امروزه با رشد سریع ساختمان سازی در سطح کلان، شناخت مصالح و انتخاب مصالح متناسب با شرایط ساخت وساز، به یکی از مهم ترین موضوعات تبدیل شده است. برج ریفورما با ارتفاع 246 متر بالاتر از هر ساختمان دیگر در پایتخت مکزیک قرار دارد و در اقدامات صرفهجویی در انرژی نیز پیشرو میباشد. عکس: یک باغ فضای باز در بالای بخش خردهفروشی برج رابینسون واقع شده است. عکس: مارپیچ زیبای برج شانگهای و قبض برق نسبتاً کم آن دو چیزی است که باید ببیند. در ادامه به معرفی این دو دسته می پردازیم. به عنوان مثال برای این دسته از مصالح می توان ملات، بتن درجا، چارچوب درجا، اسکلت ساختمان و قیر درجا را نام برد. مصالحی نظیر MDF، نئوپان و پلی وود مثال هایی از چوب مصنوعی هستند. برای مثال می توان از دال بتنی پیش ساخته، پنل های گچی پیش ساخته، کاشی و سرامیک، آجر و دیوارهای بتنی پیش ساخته به عنوان مصالح پیش ساخته نام برد. در اختیار داشتن شناخت کافی از این مصالح برای ترسیم نقشه های ساختمانی و اجرای هرچه بهتر آن ها، امری ضروری است.

با پمپاژ آب گرمتر و خنکتر از سطوح مختلف در سفرههای زیرزمینی، دما تنظیم میشود. اما همه این اقدامات بر روی پشتبام نیست.جزیرههای ایجاد شده در زیر ساختمان، دارای سطوح پلکانی هستند که روی هر سطح نوعی گیاهی دریایی سازگار با عمق آب کاشته شده است. به همین دلیل افراد شاغل در حوزه ساختمان سازی باید شناخت کافی از مواد و مصالح ساختمان سازی داشته باشند تا بتوانند سازه ای بهینه و مطابق با اصول استاندارد احداث کنند. مقاومت بالا و شکل پذیر بودن، دو مورد از بارزترین ویژگی های این دسته از مصالح ساختمانی می باشد. برجهای به شکل بادبان، یادآور کشتیهای دریانوردی جهازات عرب است که به توربینها کمک میکند تا حدود 15 درصد از برق ساختمانها را تأمین کنند. طبق گفته سایت Metaefficient.com، این مجموعه دارای 15 تراس باغ است که تا حدود 60 متر میرسد. طرف جنوبی ساختمان، پارکهای موجود را از طریق مجموعهای از تراس باغها و یک چشمانداز زیبا از بندر شهر ارائه میدهد که چیزی شبیه باغهای معلق بابل است. از طرف دیگر عده ای هم که صاحب خانه شده اند، از امکانات اولیه مانند آب لوله کشی، گاز،مسیر آسفالت و امکانات رفاهی و خدماتی بی بهره هستند.

به طورکلی خاک ها در دودسته ی چسبنده و غیر چسبنده قرار می گیرند؛ خاک رس که یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است، در دسته خاک های چسبنده جای دارد. حال که به طورکلی مصالح ساختمانی را تعریف کرده و دسته بندی های آن ها را معرفی کردیم، در ادامه به برخی از پرکاربردترین مصالح و ویژگی های آن ها می پردازیم. در ادامه این دو دسته را توصیف می کنیم. بزرگ ترین ایراد آهن، مقاومت پایین در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد که به منظور برطرف کردن این ایراد، انواع روکش برای آن به کار گرفته می شود. از مخلوط کردن سیمان و آب، بتن به دست می آید. استفاده از این مصالح در ساختمان سازی، علاوه بر طولانی تر کردن عمر سازه، مقاومت سازه در برابر عوامل مختلف را افزایش می دهد. از این دسته می توان به انواع ملات، بتن و ایزوگام اشاره کرد. گچ در دسته مصالح زودگیر قرار می گیرد و در ساخت ملات، سفیدکاری سقف و دیوار و ساخت پنل های پیش ساخته کاربرد دارد. ملات نوعی از مصالح ساختمانی است که از ترکیب چند ماده مختلف به دست می آید و به منظور به هم چسباندن مصالح مختلف به کار گرفته می شود.

در این میان حضور اتحادیه ها، تعاونی ها و هلدینگ هایی که در حوزه ساخت پروژه های انبوه سازی مسکن، مراکز تجاری، هتل ها و غیره فعالیت می کنند، می تواند در امر خانه دار شدن این قشر، تاثیر بسزا و همچنین در بخش سرمایه گذاری در حوزه اماکن مسکونی و تجاری، یک راهکار مناسب به جهت جلوگیری از خروج ارز و رکود اقتصادی باشد. شهر خلاقانهای که خانه اپرای سیدنی را به ارمغان آورد، همچنین سبز فکر میکند و خالق وان سنترال پارک است. اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران ب عنوان یک هلدینگ با ارائه راهکار های مناسب و منحصر به فرد از قبیل فروش براساس قیمت تمام شده ملک، ارائه پیش سند به مالک، پرداخت اقساط بلند مدت بر اساس تورم سالانه به بانک مسکن وغیره، گام های بلندی در این جهت برداشته است و توانسته بهترین روش برای سرمایه گذاری در حوزه املاک تجاری یا مسکونی ارائه دهد. یکی از فرصت هایی که جهت سرمایه گذاری و خرید ملک توسط اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران در اختیار سرمایه گذاران قرار داده شده، فرصت سرمایه گذاری در شهرک واوان است. پروژه مجتمع مسکونی تجاری فاخر پرسپولیس که در شهرک واوان قرار دارد، به واسطه موقعیت جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در مسیر سرمایه گذاری و رشد اقتصادی، یکی از بهترین فرصت ها برای سرمایه گذاری ملکی و تجاری است و باعث ایجاد ارزش افزوده برای سرمایه گذاران خواهد شد.

وان سنترال پارک در مقایسه با یک ساختمان معمولی در اندازه خود، 25 درصد انرژی کمتری مصرف میکند. اتفاقات بزرگی در پشتبام مرکز همایش ونکوور غربی اتفاق میافتد، اولین ساختمان در نوع خود که موفق به کسب نشان پلاتین LEED شد (رهبری درزمینهٔ انرژی و محیطزیست). با توجه به معماری MGS هند، محوطه Suzlon One Earth دارای گواهینامه پلاتین LEED است و برخی از نیازهای برقی خود را در همان مکان تأمین میکند – 80٪ این نیرو از طریق باد و 20٪ از انرژی خورشیدی تأمین میشود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، آجرهای متنوع با ویژگی های مختلف تولید می شود. با پیشرفت در تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان و مهم تر شدنِ بهینه سازی مصرف انرژی، نیاز به استفاده از مصالح بهینه سازی شده در صنعت ساختمان سازی احساس می شود. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، همواره شاهد تولید مصالح ساختمانی جدید هستیم که طبیعتاً باکیفیت تر و مقاوم تر از نسل قبلی مصالح ساختمانی هستند. این برج که جواهر جدیدی در تاج معماری سنگاپور است، بهطور رسمی با عنوان رابینسون شناخته میشود. برخی از شناخته شدن ترین انواع مصالح آهنی عبارت اند از: تیرآهن، انواع میلگرد و انواع درب ها.

تولیدکنندگان مصالح نوین تلاش می کنند به این نیاز بازار رسیدگی کنند. این پروژه حاصل محدودیت و نبوغ است. بنابراین چه چیزی باعث سر زبانها افتادن آن شده است؟ اما در عصر تغییر آبوهوا، تأکید بیشتری بر روی اعتبار ” سبز ” ساختمانها قرار داده میشود، چرا که تأثیر زیستمحیطی باعث تصمیمگیری پیرامون طراحی، ساختوساز و عملیات میشود. کپنهیل، که Amager Bakke نیز نامیده میشود، پروژهای ترکیبی است. علاوه بر این، شکل شیبدار سقف نیز به تخلیه آب و توزیع بذر کمک میکند. عکس: شکل موزه فردا از بروملیادهای (گونههای مختلف گیاهان خانوادهی آناناس (pineapple) که برگهای سفت و چرمسان و گلآذینهای روشن فامدارند) باغ گیاهشناسی ریو الهام گرفتهشدهاند. از آهن در شکل های مختلف در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. به اقلام ساختمانی که از آن ها در ساخت و تولید سازه های مختلف استفاده می شود، مصالح ساختمانی می گویند. در احداث یک ساختمان یا سازه، از مصالح مختلفی استفاده می شود که هرکدام دارای ویژگی هایی هستند. یک پارک در ادای احترام به این ساختمان بهعنوان پوشش گیاهی ۲۵۰ گونه از گیاهان و گلهای استرالیایی در امتداد وان سنترال پارک قرار دارد. از طرفی استفاده از این نوع مصالح، ضایعات ساختمانی را کاهش می دهد. این یکی از فشردهترین نماهای سبزی است که در هر نقطه از جهان پیدا خواهید کرد.

چوب های مصنوعی از فراوری چوب طبیعی به دست می آیند و به دلیل داشتن مزایایی نظیر تنوع بالا، قیمت پایین تر نسبت به چوب طبیعی و مقاومت بالا در برابر آب و نفوذ حرارت، پرکاربردتر از چوب طبیعی می باشند. مصالح ساده، مصالح مصنوعی یا طبیعی هستند که ترکیبی نبوده و از ماده یکسانی در تولیدشان استفاده شده باشد. یکی دیگر از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی، سیمان است. این ساختمان هم نیروگاه است که برای تولید برق زباله را میسوزاند، و هم یک مرکز ورزشی است که یکی از بلندترین برجهای کوهنوردی جهان است. عکس: کارخانه تبدیل زباله به انرژی کپنهیل که همچنین یک مکان تفریحی است. بنا بر گفته مجله معمار، زیر این سرگرمی زمستانی، سالانه 440،000 تن زباله بهوسیله کورههای بخار و توربین به برق تمیز و گرمایش برای 150000 خانه در آن نزدیکی تبدیل میشود. در ادامه این متن به معرفی مصالح پرکاربرد و شناخته شده و همچنین ارائه خصوصیات آن ها می پردازیم. شناخته شده ترین آلیاژهای آهن در کاربردهای ساختمانی فولاد، مس، چدن و آلومینیوم می باشد.

عکس: برج مارکوپولو یکی از برجستهترین ساختمانهای هامبورگ است که در سواحل رود البه (Elbe) قرار گرفته است. از گذشته های دور تا به امروز، متداول ترین مصالح به کار گرفته شده در احداث ساختمان، اقلامی نظیر چوب، سیمان، آجر و بتن بوده است. مصالح ساختمانی متداول: مواردی نظیر پلاستیک، بتن، چوب، سیمان، گچ، آهن و … مصالح سنتی: مواردی مانند برگ، شاخه، پوست حیوانات، درخت و … از چوب در مواردی نظیر ساختن درب و پنجره، کف پوش و دیوارپوش و راه پله، در ساختمان سازی استفاده می شود. از گذشته تا به امروز، مصالح به کار گرفته شده در ساختمان سازی همواره در حال تغییر و بهینه شدن بوده اند و امروزه بسته به نوع ساختمان و شرایط اقلیمی، می توان مصالح مناسب را برای کار ساختمان سازی انتخاب کرد. از متداول ترین انواع آجر می توان آجر معمولی، آجر سفالی، آجر جوش، آجرنسوز و آجر سنگفرش را نام برد.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان