چک ولو یا شیر یک طرفه چیست ؟ کاربرد و انواع شیر یکطرفه یا چک ولو دی کول | کسری ساران

در حالت اولیه و زمانی که سیال جریان ندارد مکانیزم بازشونده در حالت بسته می باشد و سیال از شیر یک طرفه عبور نمی کند. به محض اینکه سیال جریان پیدا می کند و فشار به مکانیزم بازشونده وارد می شود، دیسک/ پیستون/ توپی از اتصال به سیت جدا و از حالت اولیه خود منحرف شده و به حالت باز در می آید و جریان سیال برقرار می شود. چک ولو یا شیر یک طرفه به صورت خودکار و با توجه به میزان فشار سیال عبوری از آن باز و بسته می شوند.

انواع کمپرسور کولر گازی

از شیر های یک طرفه کره ای هم در حالت عمودی و هم در حالت افقی می توان استفاده کرد. مهم ترین بهره ای که از شیرهای توپی در صنعت برده می شود، قطع سریع جریان سیال است. در طراحی چک ولو های توپی از یک کرۀ معلق در ساختمان شیر استفاده می شود.

شیر یکطرفه در بسیاری از کاربردهای آب مانند آب آشامیدنی و مصارف زباله استفاده می شوند و به سادگی شیر یکطرفه آب ( چکم ولو آب ) یک نامیده می شوند. برای کاربردهای آب آشامیدنی ، آنها اطمینان حاصل می کنند که هیچ رسانه ای از محیط (طرف خروجی شیر) نمی تواند با یک آب آشامیدنی تمیز وارد سیستم شود و آن را آلوده کند. در مورد کاربردهای پسماند ، شیر یکطرفه آب اطمینان حاصل می كند كه فاضلاب نمی تواند دوباره وارد سیستم شود و باعث ایجاد سرریز یا آلودگی اضافی شود. شیر یکطرفه آب برای مصارف پمپاژ آب ، غالباً از دریچه پا استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه آوار وارد خط نشده و فشار داخلی را برای اهداف اولیه ترمیم می کند.

در شیر یک طرفه با دیسک پروانه ای، دیسک های مجرابند به واسطه یک پین یا شافت که دقیقا در وسط شیر قرار دارد، در کنار یکدیگر عمل باز و بسته شدن شیر را انجام می دهند. برای تنظیم سرعت بسته شدن دیسک ها هنگام برگشت سیال و جلوگیری از آن، همچنین به منظور کمک به آب بندی بهتر و بیشتر، در پشت این دیسک ها فنر های ارتجاعی شرکت سیال صنعت کسری ساران تعبیه شده است. این شیر ها برای سیال هایی که فشار بالا و آشفتگی (ضربه قوچی) دارند، می تواند بسیار کاربردی باشد. شیر یک طرفه دابل دیسک با کم ترین افت فشار باز شده و سیال را از خود عبور می دهد. با توجه به درخواست مشتری، شیر دابل دیسک تا سایز 88 اینچ تولید می گردد.

چک ولو ( شیر یک طرفه ) Check Valve

به طور خلاصه ، فشار پشتی یک دروازه ، توپ ، دیافراگم یا دیسک را در مقابل دیواره قرار می دهد و آن را مهر می کند. بسته به نوع طراحی فرآیند بسته شدن توسط چشمه یا گرانش کمک می کند. به دلیل مقاومت بالای جریان، این ولو فقط برای کاربردهای کوچک استفاده شود. سه نوع مدل برای شیر چک ولو داریم که مانع از بازگشت جریان در لوله می شوند. همچنین شیر یکطرفه در انواع اتصالات گوناگون شامل رزوه یا دنده ای (در سایز های نسبتآ کوچک)، فلنجی، بین فلنجی (ویفری) و جوشی در کلاس های فشاری مختلف مطابق استاندارد های ASME و DIN تولید میشوند.

  • استاپ چک ولو ها معمولا در نیروگاهها ، دیگهای بخار ، ژنراتور بخار ، خنک کننده توربین ، سیستمهای ایمنی و …
  • متاسفانه اکثر چک ولوها، مشابه روش انتخاب ولوهای on/off انتخاب می شوند.
  • با این حال اگر جریان به اندازه ای نباشد که شیر به طور کامل باز شود و چک ولو تا حدی باز شود، افت فشار بیشتر خواهد شد.
  • KITZ یکی از تولیدکنندگان پیشرو جهان در تولید بیش از ۴۰۰۰۰ شیر برای طیف گسترده ای از کاربردهاست.

چک ولو یا شیر یک طرفه چیست ؟ کاربرد و انواع شیر یکطرفه یا چک ولو دی کول | کسری ساران

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان