گزارش تحلیلی تسنیم| واکاوی علمی دلایل اعوجاج و نقص مرمتی گنبد میدان نقش ‎جهان/ مقصر این اشتباه کیست؟

به دنبال اهمیت این بنای تاریخی و پیرو تلاش به منظور تثبیت وضعیت کنونی گنبد آن، مرمت های چندباره ای پیرامون آن صورت پذیرفته، در آخرین روند انجام مرمت، بیش از 11 سال از وجود داربست بر بدنه فیروزه ای آن می گذرد که بعد از این سالها و با حضور مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در 3 ماه پیش نسبت به بازگشایی داربست های این هنر به یامدنی عصر صفوی اقدام شد.

مهم ترین تأثیر تشکیل کمیته نظارت، فراهم شدن فضایی برای طرح سخنان است استاد و پیشکسوت معماری و مرمت بناهای تاریخی در اصفهان ادامه داد: ما علم مرمت بناهای تاریخی داریم که این علم به موازات علم معماری به طور همزمان برای هر بنایی آغاز می شود و ضوابط بین المللی دارد.

اعوجاج و نقص مرمتی گنبد میدان نقش ‎جهان بعد از بازگشایی داربست های این گنبد، انتقادات و نظرات مختلفی را به دنبال داشت و تشکیل کمیته نظارت برای رصد لحظه ای مرمت آثار تاریخی در کنار واکاوی دلایل این موضوع ازجمله مهمترین خروجی پیگیری ها به شمار می ‎رفت.

انتهای پیام/163/
کلید واژه ها: مرمت – معماری ایرانی اسلامی – گنبد – مرمت آثار تاریخی – ایرانی اسلامی – معماری ایرانی – داربست – تاریخی – کمیته نظارت – آثار تاریخی – بنای تاریخی – واسطه – میدان – ثبت جهانی – فیروزه ای – هنرمندان – انتقادات – بازگشایی – آثار – معماران – ماندگار – معماری – متفاوت – اشتباه – فیروزه – اسلامی – پیگیری – ایرانی – مدیرکل – یکی از


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64693543/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D8%B3%D9%86%DB%8C%D9%85%26%23124%3B-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%88%DB%8C-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D8%B9%D9%88%D8%AC%D8%A7%D8%AC-%D9%88-%D9%86%D9%82%D8%B5-%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA%DB%8C

در نخستین گام باید بین 2 پوسته گنبد رفت و متوجه شد که بهترین راه درمان برای این بیمار چیست.

متفکران، متخصصان وافراد صاحب تجربه زیادی در این باره ضوابط تدوین کرده اند و اگر بخواهیم این مطالعات را کنار بگذاریم و مطابق میل و سلیقه خود عمل کنیم، کار به درستی پیش نخواهد رفت.

اتفاقاتی که تاکنون گریبانگیر گنبد مسجد امام(ره) شده، نشان از عدم شناخت کافی دارد اسکندر مختاری طالقانی پژوهشگر و استاد دانشگاه حوزه معماری و میراث فرهنگی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم از اصفهان پیرامون تشکیل کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) اظهار داشت: تلاش می کنم که شناخت شخصی خود را نسبت به این موضوع تا حد ممکن افزایش دهم چرا که به نظرم هرچقدر شناخت افزایش یابد تصمیم گیری راحت تر است.

نقشه برداری فتوگرامتریک در بسیار از محل ها در حال استفاده است که ما نیز برای مسجد جامع عتیق از آن بهره برده ایم و کمک ویژه ای به امر مرمت می کند، همچنین شاید بتوان گفت هزینه آن در مقابل هزینه های هنگفتی که به هدر می رود 50 میلیون تومان هم نباشد.

وی با بیان آنکه باید نسبت به این موضوع دیدگاه ملی داشت، خاطرنشان کرد: ضروری است که مقدماتی برای تعیین بودجه تهیه شود.

ابتدا دکتر حجازی، مهندس فرشته نژاد و دکتر مختاری درخواست ما را قبول کردند که در این راستا با توافق و تعامل دوستان تعداد دیگری نیز به این شورای عالی اضافه خواهند شد.

یکی از مباحث مربوط به کارگروه که در جلسه نخست آن با حضور وزیر میراث فرهنگی تشکیل شد آن بود که در حوزه مرمتی نیز بتوانیم اقدامات مناسبی را انجام دهیم که بحث مسجد امام(ره) و سایر موارد جزء این موضوعات این کارگروه است که از جمله اهداف آن می توان به جذب اعتبارات و بودجه بیشتر و از سوی دیگر داشتن نگاه ویژه نظارتی بر موارد مرمتی در استان اشاره کرد.

مختاری افزود: اگر کارشناسان و متخصصان جمع شوند و ضرورت این موضوع را تأیید کنند دولت نیز متوجه میزان اهمیت و پروژه گنبد مسجد عباسی خواهد شد چرا که این اتفاق در گذشته رخ نداده است.

سیدمرتضی فرشته نژاد، عضو دیگر کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) و استاد و پیشکسوت معماری و مرمت بناهای تاریخی در اصفهان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم پیرامون تشکیل کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) اظهار داشت: مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان طی تماسی با من پیرامون حضور در این کمیته صحبت کردند که حکمی به عنوان یکی از اعضای این کمیته برای من صادر شود و من نیز پذیرفتم.

– مسجد امام(ره) یکی از آثار به یادمانده از عهد صفوی است، که به واسطه هنرمندی های ماندگار معماران و هنرمندان معماری ایرانی اسلامی تاکنون پابرجاست و به واسطه ویژگی های خاص و متفاوت خود، به ثبت جهانی رسیده است.

به دنبال نگرانی های شکل گرفته پیرامون این اثر ثبت ملی و جهانی، بسیاری از مردم، دلسوزان و فعالان مواریث تاریخی خواستار تشکیل کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) و رسیدگی به شناسایی مقصران این موضوع شدند که به دنبال آن کمتر از یک ماه کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) در تاریخ 21 مرداد 1401 با حضور سیدمرتضی فرشته نژاد استاد حوزه معماری و مرمت بناهای تاریخی، اسکندر مختاری طالقانی، پژوهشگر و استاد دانشگاه حوزه معماری و میراث فرهنگی، مهرداد حجازی استاد دانشگاه رشته عمران و علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تشکیل شد.

احیای بافت تاریخی کاشان باید تحت نظارت میراث فرهنگی انجام شود”وی پیرامون ایرادات اصلی مرمت گنبد مسجد امام(ره) خاطرنشان کرد: در ابتدا ضروی است که آسیب شناسی و نقشه فتوگرامتریک مطابق با آنچه من می گویم صورت گیرد، اینگونه است که تمام معایب گنبد به طور دقیق مشخص خواهد شد.

پس از آغاز این فرایند وجود اعوجاجات و عدم مرغوبیت مرمت بر پوسته بیرونی گنبد مسجد امام(ره) و عدم تقارن بخش هایی از این گنبد نفیس نظر فعالان میراث فرهنگی و اصحاب رسانه را به خود جلب کرد و نقد و نظرات عدیده ای را به ویژه در بستر شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

برای مرمت اصولی ضروری است به ضوابط مرمت توجه شودوی پیرامون ارزیابی درخصوص وضعیت کنونی گنبد مسجد امام(ره) بیان کرد: اگر بخواهند مرمت اساسی، علمی و اصولی نسبت به گنبدهای مسجد امام(ره) و مسجد شیخ لطف الله انجام دهند ضروری است که به ضوابط و اصول مرمت تمکین کنند، اما متولیان کنونی تمکین نمی کنند و همیشه افراد را ترجیح می دهند.

وی درخصوص میزان اثربخش بودن این کمیته برای رفع مشکلات مرمتی گنبد مسجد امام(ره) بیان کرد: من اگر عمری را برای حل مسائل مرمتی این گنبد بگذارم هیچ اشکالی ندارد.

متولیان کنونی از شیوه آزمون و خطا برای امر مرمت بهره گرفته اند فرشته نژاد تصریح کرد: در ابتدا باید آسیب شناسی اصولی و علمی صورت گیرد و اگر این کار انجام نشود امر مرمت به درستی پیش نخواهد رفت.

اگرچه تشکیل کمیته نظارت بر مرمت آثار تاریخی با پیگیری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و البته با دستور مستقیم وزیر میراث فرهنگی اتفاق مبارکی به شمار می رود اما نباید فراموش کرد که پیگیری دلایل این اتفاق ناگوار و مشکلاتی که منجر به وقوع چنین نقصی در گنبد ارزشمند مسجد امام(ره) اصفهان شده و البته مقصران این موضوع، از مهمترین اقداماتی است که بنظر می رسد باید در خصوص آن اتفاقی جدی عملیاتی شود.

به دلیل دست کم گرفتن مسائل و موضوعات شاهد چنین اتفاقاتی هستیم پژوهشگر و استاد دانشگاه حوزه معماری و میراث فرهنگی با اشاره به مرمت های انجام شده در کشورهای اروپایی گفت: در لندن برای مرمت ساعت بیگ بن که اهمیت آن نسبت به میدان نقش جهان بسیار کمتر است، از یک ساختمان برای انجام مرمت ساخته شد و عامل اجرایی آن توانست بدون داشتن هیچگونه نگرانی و دغدغه کار خود را انجام دهد.

وی با بیان آنکه در بررسی کشورهای دیگر می بینیم که برای سازه های بسیار بی اهمیت تر از میدان نقش جهان اصفهان داربست را طراحی و به اندازه یک ساختمان برای یک داربست هزینه می کنند، تصریح کرد: در اتفاقی که برای نصب داربست درخصوص گنبد مسجد امام(ره) افتاده، باید گفت که پهنه 22 متر است، هر طرف 11 متر داربست کنسول شده، بدین معنا که داربست در هر طرف به اندازه 11 متر پیش نشستگی دارد.

متولیان کنونی از شیوه آزمون و خطا برای مرمت این آثار بهره می گیرند و آن را نیز تکرار می کنند.

با دست کم گرفتن موضوعات و مسائل شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

از نظر من گنبد مسجد عباسی می تواند یک نقطه پر افتخار مرمتی در سطح ملی و جهانی باشد، در این صورت می توانیم مدعی میراث داران خوب باشیم.

ما باید به فکر داربستی باشم که کنسولش بر بار خودش باشد و باید کاری کنیم که از داربستی استفاده کنیم که بار آن به گنبد وارد نشود که این موضوع نیازمند طراحی و صرف هزینه است.

اگر کنگره نقد مرمت برگزار کنند تمام نظرات و صحبت هایم را پیرامون مرمت گنبدهای میدان نقش جهان خواهم گفت، همچنین باید بگویم مهم ترین تأثیر تشکیل این کمیته آن است که می توانم نظراتم را در آن بگویم و درصورتی که اعضا با آن موافق باشند اقدامات لازم عملیاتی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان آنکه یکی از خروجی های نشستی که با وزیر میراث فرهنگی و معاون ایشان برگزار شد آن بود که تعدادی از اساتید به عنوان هسته اولیه شورای عالی نظارت بر روندهای مرمتی در آن حضور داشته باشند، بیان کرد: خوشبختانه با حضور اساتید اهل فن، این شورا با حکم آقای دکتر دارابی قائم مقام و معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل گرفت.

این موضوع هنگامی جالب می شود که با بررسی ها درمی یابیم که این اتفاق تنها در یک مقطع نبوده و حداقل در طول 80 سال اخیر چندین دفعه تکرار شده است.

فرض کنید استاد علی اکبر با امکانات و علم امروز زنده شود و ایشان را در حوزه مرمت گنبد کنار بگذارند و هر روز به او بگویند نظرشما برای بهره گیری از فلان نفر و فلان استاد چیست.

ارتقاء کیفیت و سرعت اقدامات مرمتی از طریق بهره گیری از ناظرات متخصص وی ادامه داد: به دنبال آن هستیم که با تعامل اعضای کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) قوه محرک ناظر اهل فن و اهل تجربه را شکل گیرد و در آن بتوانیم مباحث مربوط به مرمت را پالایش و ویرایش کنیم، همچنین در زمان اجرا ضمن نظارت و داشتن ناظران مشخص، کیفیت کار را افزایش داده و سرعت کار را ارتقاء دهیم.

مثل این می ماند که کسی را از سر چهارراه بیاوری و از او بخواهی امر مرمت را انجام دهد، که در این صورت از چنین فردی نمی توان انتظار داشت.

به نظر من پوسته کاشی که بیماری را نشان داده گام آخر است، همچنین ضروری است تا همه فرضیه ها را باید در نظر گرفت و بررسی نمود.

به طور فرض اگر ما به این نتیجه رسیدیم که این گنبد به 3 قالب احتیاج دارد، این 3 قالب با یک قالب تفاوت دارد و باید موارد مختلف را در تثبیت سازه به شکل وضع موجود آن پیش بینی و بررسی کرد، همچنین این موضوع مشخص است که با یک قالب ترتیب مشخص در نهایت دیده نخواهد شد به همین دلیل باید موارد را پیش بینی، به مقامات انتقال و ضمن ارائه طرح بودجه مدنظر را به منظور پیشبرد امور دریافت کرد.

وی افزود: سئوال این است که آیا می شود از بروز این اتفاقات پیشگیری کرد؟ آیا می شود اینبار سخنان و تصممیات ما پیرامون گنبد مسجد امام(ره) متکی بر شناخت کامل باشد؟ آیا می توان این پروژه را به یک موضوع ملی ارتقاء داد و هم افزایی لازم را پیرامون آن ایجاد کرد؟ اگر شناختمان را کامل، مستندنگاری، آسیب شناسی، شناسایی راه حل ها و برنامه ریزی مناسبی برای تحقق پذیری راه حل ها انجام دادیم و توانستیم دولت را به اینکه این موضوع یک پروژه ملی است قانع کنیم و نه آن شود که در بهترین شکل پیمانکاری که تنها کاشی کاری بلد است را جذب کنیم، در این صورت اتفاق خوشایندی را شاهد خواهیم بود.

اعوجاج، مشکلات ناشی از استقرار طولانی مدت داربست، نقص مرمتی، عدم نظارت کافی یا هر مشکل دیگری که ماحصل آن در پوسته گنبد میدان نقش جهان اصفهان خود را نشان داده، همه و همه نیازمند عزمی ملی، اراده همگانی و تخصیص بودجه لازم برای رفع مشکل و جلوگیری از تکرار این اتفاق ناگوار در سایر آثار ارزشمند تاریخی اصفهان است.

بهره مندی از ظرفیت کارگروه ویژه به منظور جذب اعتبارات در پروژه های مرمتی وی افزود: این موضوع امکان آن را فراهم می سازد تا ضمن تغییر نگاه ها، اعتبارات متناسب تر و بهتری را جذب کنیم.

قالب گردان که باید بالای گنبد باشد خود یک سازه است، در حالیکه این قالب باید روی یک ریل در پای گنبد حرکت کند و در آن بالا به یک محور متصل باشد، اگر این نسل نتواند این کار را انجام دهد به نسل های آتی بدهکار است.

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از اصفهان، پیرامون تشکیل کمیته نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) اظهارداشت: با آقای مهندس ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و دکتر دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نشست های مختلفی را داشتیم و توضیح داده ام که ما در اصفهان به واسطه تنوع کمی و کیفی بناهایمان خواستار نوع نگاه متفاوت به برخی استان ها هستیم که خوشبختانه این موضوع منجر به تشکیل کارگروه ویژه با حضور معاونان وزیر به دبیری اینجانب در تهران شد.

مقرر شد به صورت فصلی موارد خاص اصفهان در این کارگروه مطرح شود و بتوانیم موارد و مشکلات اصفهان را با هدف کسب نتیجه مطلوب بررسی کنیم.

اتفاقی که تاکنون رخ داده نشان از عدم شناخت کافی دارد که منجر به بروز مشکلات شده است.

پژوهشگر و استاد دانشگاه حوزه معماری و میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از وضعیت کنونی گنبد مسجد امام(ره) چیست، افزود: در گام نخست باید از سوی اعضای این کمیته بازبینی مناسبی از محل و سازه های زیرین این کاشی ها صورت پذیرد، بدین صورت که بتوانیم آن فضای حدفاصل دو پوسته را دیده و آنچه به وقوع پیوسته را تحلیل کنیم، گام بعدی آن است که دیگران را نیز برای بازدید از این سازه دعوت کرده و پس از آن به برنامه ای که شامل الزامات فنی است دست یابیم بدین معنا که حتما باید فتوگرامتری و اسکن از وضع موجود گنبد صورت گیرد، سپس تحلیل های لازم برای فهم پایداری اولیه و شناسایی تغییرات در مرور زمان انجام شود و راه حل های کوتاه مدت، بلند مدت و مهم تر از آن ساز و کار مرمت این سازه برای آنکه بتواند استوار بماند را تعیین کنیم.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان