7 روش برای اینکه ساختمان خود را آسان‌تر

برای تامین سیگنالهای مطلوب تلویزیونی آپارتمانها و مجتمع های مسکونی مخصوص ساختمان هایی که تعداد بالایی سایت dr-architecture گیرنده تلویزیون دارد. زیرزمین به عنوان پارکینگ طراحی شده است معمار سعی کرده است تمام وسایل نقلیه را در طبقه همکف و زیرزمین جای دهد و ساختمان فضای مورد نیاز پارک خود را داشته باشد معمار این پروژه معماری برای ورود و خروج وسایل نقلیه از رمپ های در دو طرف ساختمان استفاده کرده است که افراد ساکن در این مجتمع میتوانند با استفاده از این رمپ به طبقه زیرزمین راه یابند و بتوانند از آن طرف دیگر به سطح زمین بیایند. او در سال ۱۳۹۱ به عنوان پژوهشگر برتر برگزیده شده و انتشار چندین کتاب و مقاله در زمینه تخصصی مکانیک خاک و مهندسی پی و تدریس در همین رابطه، از جمله دیگر فعالیتهای علمی وی هستند. مواردی از جمله مطالعه و کنترل منابع آلودگی آب، خاک و هوا از جمله مهمترین مباحث این گرایش هستند. مهندسی مدیریت ساخت: گرایش مهندسی مدیریت ساخت آموزشهای لازم در زمینه اصول مدیریت صحیح اجرای پروژههای عمرانی را در اختیار دانشجویان قرار میدهد.

مهندسی محیط زیست: از آنجاییکه امروزه مباحث مربوط به حفاظت از محیط زیست و بقای کره زمین در سراسر دنیا بسیار مورد توجه هستند، این گرایش مهندسی عمران نیز بیش از پیش مورد استقبال فارغالتحصیلان کارشناسی مهندسی عمران قرار دارد. مهندسی برنامهریزی حمل و نقل: در این گرایش به برنامهریزی حمل و نقل در چهار بخش مجزای دریایی، ریلی، هوایی و جادهای پرداخته میشود. مهندسی و مدیریت منابع آب: در مهندسی و مدیریت منابع آب به مباحث مربوط به جمعآوری و تصفیه فاضلابها و نیز تاسیسات مرتبط با فاضلاب از قبیل مخازن ذخیره و خطوط انتقال پرداخته میشود. از بین مباحث درس فیزیک، بحث مکانیک جامدات، استاتیک و سیالات و از درس ریاضی، مباحث ریاضیات گسسته، جبر و احتمال و هندسه در رشته مهندسی عمران بسیار کاربرد دارند. چنین مهارتهایی سبب تعامل بهتر فرد در سازمان و محیطهای کاری خواهد شد و به طور معمول با نام «مهارتهای نرم» از آن نام میبرند. علاقهمندان به طراحی و اجرای این قبیل سازهها در رشته مهندسی عمران موفق خواهند شد.

البته در این رشته، مانند تمام رشتههای فنی و غیر فنی، درسهای عمومی نیز تدریس میشوند که نیازی به معرفی ندارند. برای آشنایی بیشتر و بهتر با سایر رشتههای دانشگاهی روی این لینک کلیک کنید. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشتههای دانشگاهی مجله فرادرس، به رشته مهندسی عمران پرداختهایم و سعی کردهایم تناسب آن با روحیات افراد، دروسی که برای موفقیت در این رشته مهندسی باید در آنها پایهای قویتر داشت، گرایشهای آن، بازار کار و سایر موارد مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم. حتی مهندسانی که به طور کامل درگیر فعالیتهای اجرایی یا مدیریتی هستند نیز باید تا حدی با نرمافزارهای متداول در یک پروژه آشنا باشند. در بخش شهری، فارغالتحصیلان این گرایش به مطالعه مباحث حمل و نقل و ترافیک درون شهری میپردازند و میتوانند در سازمانهای حمل و نقل ترافیک، ادارات راه و ترابری و شهرداریها مشغول به کار شوند. سازههای دریایی: گرایش سازههای دریایی، شامل تحلیل و طراحی سازههای مرتبط با دریا مانند سکوهای نفتی، جکآپها، اسکله و مواردی از این قبیل است. مهندسی زلزله: در رشته مهندسی زلزله، هدف تحلیل و بررسی نیروهایی است که بهصورت خارجی به سازه اعمال میشوند. واحدهای آزمایشگاهی، کارگاهی، پروژه و کارآموزی نیز در کنار سایر دروس اصلی از واحدهای مهم رشته مهندسی عمران هستند.

دانشجویان پیش از انتخاب این گرایش بایستی به این مساله توجه کنند و پیشنهاد میشود در صورتیکه تمایل به انجام عملیات میدانی ندارند به سراغ این رشته نروند. به زبان بسیار ساده اصول کارکرد مولتی سوییچ ها در آنتن مرکزی مالتی سوئیچ , یکی از چند سیگنال دیجیتال یا آنالوگ ورودی هایش را انتخاب کرده و سپس آن ورودی انتخاب شده را به یک خط خروجی هدایت میکند. همکف طراحی شده است و تمامی فضا ها را داراست که با سیرکولاسیون مناسب در کنار هم قرار گرفته اند . گفتنی است که امکان ادامه تحصیل در تمام گرایشهای مورد اشاره درمقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل کشور وجود دارد. ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در خارج از کشور طرفداران زیادی دارد و به نوعی بستری برای کسب موقعیتهای شغلی در کشورهای دیگر به حساب میآید. از آنجایی که ایران در شمال و جنوب مرزهای دریایی دارد و از سوی دیگر دریاهای کشورمان نفتخیز هستند، فارغالتحصیلان این گرایش میتوانند در پروژههای مرتبط با صنعت نفت و گاز در سواحل و دریای شمالی و جنوبی کشور مشغول به کار شوند. این طرح مجثمع مسکونی در 14 طبقه طراحی شده است که طبقه زیر زمین با کاربری پارکینگ در اختیار افراد حاضر در این مجموعه می باشد همچنین لازم به ذکر است که هر طبقه این مجتمع ها 3 واحدی می باشد که 2 واحد در سمت قسمت مستطیل ای این مجتمع و ۲ واحد دیگر در قسمت مکعب مستطیلی می باشد که این مورد سبب تفاوت دید های این واحد ها به اطراف شده است .

این کشورها بورسیههای تحصیلی زیادی را در این رشته با توجه به بررسی شرایط مالی و همچنین شرایط تحصیلی دانشجویان در اختیار آنها قرار میدهند. مهارت های ضروری برای موفقیت در رشته مهندسی عمران چه هستند ؟ امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در خارج از کشور به چه صورت است؟ همچنین به خاطر معضلاتی که در رابطه با مسائل محیط زیستی در کره زمین وجود دارد، توجه به برخی گرایشهای مهندسی عمران، مثل مهندسی محیط زیست و منابع آب رشد بسیار زیادی کرده است. فایل اتوکد کامل این پروژه با داشتن مجموعه پلان های لازم تقدیم حضورتان میگردد همچنین پرسپکتیوهای زیبا و با کیفیتی نیز از نما های مختلف این پروژه تهیه شده است. یک دانشجوی مهندسی عمران بایستی علاوه بر مطالعه و یادگیری اصول نظری این رشته، به یادگیری نرمافزارهای تخصصی آن نیز بپردازد و در عین حال به عنوان کارآموز در پروژههای عمرانی هم حضور داشته باشد. یکی از مهمترین مهارتهای مورد نیاز برای موفقیت و پیشرفت در مهندسی عمران، تسلط بر روی نرمافزارهای عمومی و تخصصی است. هیچ مهندسی بدون داشتن مهارتهای ریاضی نمیتواند در کار خود موفق شود.

به نوعی میتوان گفت، دانش اصول تحلیل و طراحی سازههای مهندسی با گذارندن دروس دانشگاهی حاصل میشود و از سوی دیگر، حضور در پروژهها و آشنایی با روند ساخت و اجرا، دانش تجربی یک مهندس عمران را افزایش میدهند. این رشته بیشترین ظرفیت پذیرش را در بین گرایشهای مختلف مهندسی عمران در دانشگاههای کشور دارد و به نوعی عموم مردم رشته مهندسی عمران را با این گرایش میشناسند. سازههای هیدرولیکی: مهندسی سازههای هیدرولیکی در واقع ترکیبی از گرایشهای سازه و آب است. فارغالتحصیلان گرایشهای مدیریت منابع آب، سازههای هیدرولیکی و سازههای دریایی نیز میتوانند در وزارتخانه نیرو مشغول به کار شوند و افرادی که در زمینه گرایش محیط زیست تحصیل کردهاند توسط سازمان حفاظت محیط زیست جذب مشاغل مرتبط میشوند. فارغالتحصیلان مهندسی عمران-عمران میتوانند در شرکتهای مختلف به عنوان مهندسان مشاور مشغول به کار شوند که وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژههای ساختمانی را بر عهده دارند. در واقع، مهندسان عمران در هر سازهای که به دست بشر ساخته میشود، نقش دارند.

همچنین، مباحثی مانند بررسی مکانیزم انتقال رسوب رودخانهها، رفتارهای مختلف رودخانهها و کنترل سیلاب از جمله موارد مورد بحث در گرایش مدیریت منابع آب هستند. این مساله به این دلیل است که در سالهای قبل به دلایلی از جمله رو به رویی ایران با جنگ و نیاز شدید به بازسازی بناها، راهها و سازههای مختلف (از جمله سدها، کارخانجات، نیروگاهها، پتروشیمی و غیره) بازار کار این رشته بسیار بزرگتر بود. دانش آموختگان گرایش راه و ترابری و مهندسی حمل و نقل میتوانند به استخدام وزارتخانه راه و ترابری و شهرداریها در بیایند و در طراحی و اجرای پروژههای شهری و جادهای فعالیت کنند. رشته مهندسی عمران در سطح کارشناسی دارای سه گرایش عمران-عمران، عمران-نقشهبرداری و عمران-آب است. توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، باید با زبان خارجی کشور مورد نظر و همچنین زبان انگلیسی آشنایی خوبی داشته باشید. همچنین مباحثی از جمله ایجاد پایداری شیبها و گودبرداریها با استفاده از روشهایی مانند میخکوبی، انکراژ، دیوارهای مسلح شده با ژئوسنتتیک و غیره، تحلیل و طراحی سدهای خاکی، پیهای عمیق و نیمهعمیق، بهسازی خاک، آزمایشهای درجا پیش از اجرای پروژههای عمرانی از موارد مورد مطالعه در این گرایش هستند. همچنین برای رفت و آمد افراد ساکن در این مجتمع که از طبقه همکف یا زیرزمین به طبقات بالا به همراه ۲ عدد راه پله و همچنین با ۲ عدد آسانسور در مرکز اصلی مجتمع مسکونی طراحی کرده است پروژه معماری مجتمع مسکونی طرح ۵ هم از جهت شرقی و غربی و جنوبی شامل دسترسی می باشد طبقه همکف که طبق آن را هم نیست به عنوان پارکینگ طراحی کرده است طول و عرض بیشتری نسبت به طبقه زیرزمین دارد و این نیست چون الان زیر زمین شامل راه پله و آسانسور است که این راه پله و آسانسور تا آخرین طبقه فوقانی را میآورد.

در سایت این پروژه معماری مجثمع مسکونی با استفاده از فضای سبز در میان بلوک های مسکونی سعی شده است تا محوطه ای زیبا برای این طرح در نظر داشت که با استفاده از فضای سبز و المان های مختلف در سایت اصل محوطه سازی رعایت شده است , در رابطه با نمای این مجتمع باید گفت که ترکیب چوب و کامپوزیت و بتن در نمای اصلی این مجتمع سبب شده است تا نمای زیبا و خیره کننده ای به این مجتمع اطلاق شود . برای ورود به بازار کار، علاوه بر آشنایی با مهارتهای تخصصی رشته مورد نظر باید با سایر مهارتهای فردی هم آشنایی داشته باشید. به همین دلیل، برای یادگیری مهارتهای فردی، مشاهده مجموعه فیلمهای آموزش توسعه مهارت فردی فرادرس پیشنهاد میشود که لینک آن در زیر آورده شده است. بررسی نحوه عملکرد سازه در مقابل این بارها و پیشنهاد راهکارهایی برای مقابله و بررسی رفتار لرزهای سازه از اهداف اصلی این گرایش هستند. راه و ترابری: گرایش راه و ترابری، به موضوع طراحی هندسی راه و راه آهن، اجرا و روسازی راهها و جادهها میپردازد.

این موضوع برای نرمافزارهای دیگری نظیر اتوکد نیز صادق است. این گرایش نیز همانند گرایش نقشهبرداری، عملیات صحرایی و میدانی زیادی داشته و دانشجویان حین انتخاب آن باید به این موضوع توجه داشته باشند. مهندسان عمران باید تا حدودی به مبانی حساب دیفرانسیل و انتگرال (حسابان)، مثلثات و مباحث متوسط تا پیشرفته ریاضی تسلط داشته باشند. مهارتهای اجرایی (آشنایی با نحوه اجرای عملیاتهای عمرانی نظیر قالببندی، بتنریزی، اقدامات ایمنی و غیره)، آزمایشگاهی (بتن، خاک یا قیر)، طراحی، نقشهبرداری، نقشهکشی، کنترل کیفیت، مدیریت، گزارشنویسی و آشنایی با مباحث مقررات ملی نیز نقش بسزایی در موفقیت مهندسان عمران دارند. مهندس عمرانی که بر روی قابلیتها و کاربردهای این نرمافزار، تسلط کافی داشته باشد، نسبت دیگران مهندسان در اولویت قرار میگیرد. در هر یک از گرایشهای یاد شده زیر شاخههای تخصصیتری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی به آنها پرداخته میشود. در حقیقت، این مهارتهای فردی هستند که یک شخص را از میان رقبا متمایز میکنند و سبب موفقیت او در زمینهها و موقعیتهای شغلی میشوند. همین موضوع، تعداد مهارتهای مورد نیاز برای موفقیت در مهندسی عمران را افزایش میدهد. به عبارتی، مهندسی عمران، رشتهای کاربردی است و علوم محض در آن به ندرت مطالعه میشوند.

ولیخواه، دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی عمران، گرایش ژئوتکنیک در دانشگاه صنعتی امیر کبیر است. مهندسی عمران، یک رشته پرطرفدار مهندسی است. از آنجاییکه رشته مهندسی عمران یک رشته کاربردی و اجرایی است، لذا گذراندن دروس دانشگاهی با موفقیت به تنهایی برای دستیابی به موقعیتهای مناسب شغلی کافی نیست. با این وجود، هنوز هم کشور ایران نیاز به آبادانی و ساخت و ساز، به ویژه ساخت و سازهای اصولی و منطبق بر استاندارهای جهانی دارد و ایجاد زیرساختهای اساسی در شهرها و روستاها نیز یک نیاز اصلی محسوب میشود که لازمه تمامی این موارد بهرهگیری از مهندسین عمران مجرب است. ژئوتکنیک: مهندسی ژئوتکنیک یا مهندسی خاک و پی از شاخههای مهندسی عمران است که در آن رفتار خاک تحت بارهای وارده از سازههای گوناگون مطالعه میشود. از جمله مباحث مورد مطالعه در این گرایش میتوان به تخمین ظرفیت باربری خاک زیر پی و نشست فونداسیونها اشاره کرد. فارغالتحصیلان گرایش ژئوتکنیک میتوانند در شرکتهای اختصاصی مکانیک خاک و پی مشغول به کار شوند که به تحلیل و طراحی فونداسیون، طراحی و اجرای گودبرداریها، مقاومسازی و بهسازی خاک و غیره میپردازند. دانستن مسائل مربوط به مدیریت و کنترل پروژه در روند ساخت و اجرا، مدیریت صحیح مصالح و زمان، آشنایی با امور قراردادها در ابعاد حقوقی موجب دستیابی بیشتر به موفقیت در پروژههای عمرانی خواهد شد، آنهم به ویژه در پروژههای بزرگ ملی که هزینه زیادی را در بر میگیرند.

با توجه به شرایط کنونی، سازمانهای مسئول مانند سازمان حفاظت محیط زیست، شیلات و شهرداریها، مرتباً به منظور برطرف کردن مشکلات محیط زیستی کشور، اقدام به برنامهریزی و صرف بودجه برای ارائه و اجرا طرحهای کاربردی و مرتبط میکنند؛ مسئلهای که سبب شده، بازار کار فارغالتحصیلان گرایش مهندسی محیط زیست به خاطر آن رشد قابل توجهی را تجربه کند. پس از آن دوره و ایجاد ثبات نسبی در کشور، بازار کار رشته مهندسی عمران قدری کوچکتر شده است و بیشتر گرایش به سمت مباحثی مانند مهندسی محیط زیست، مدیریت منابع آب و فاضلاب، مدیریت ساخت و مواردی از این قبیل رفته است. مکان های مسکونی همواره دارای شرایط خاصی می باشند به همین دلیل ما در این بخش به معرفی پروژه مجتمع مسکونی طرح ۵ میپردازیم تا اطلاعات بسیار جامع و کاملی را در این باره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . ما در این پروژه مجتمع مسکونی طرح ۵ معماری توانسته ایم به خوبی تمامی فضا ها و امکانات مسکونی مورد نیاز ساکنین چنین مکان هایی را طراحی کنیم تا در این باره اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

در پروژه کامل مجتمع مسکونی طرح ۵ که ما به بررسی و تحلیل آن میپردازیم تمامی اطلاعات مورد نیاز دانشجویان را در خود جای داده است تا آنها بتوانند با تهیه آنها نهایت اطلاعات را به دست بیاورند . پروژه مجتمع مسکونی طرح ۵ را میتوان یکی از مشکل ترین و مهم ترین طرح ها و پروژه های معماری مربوط به پلان مسکونی دانست که اساتید محترم دانشگاه های مختلف در سطح کشور برای طرح ۵ چنین پروژه مجتمع مسکونی را برای ترسیم بر عهده دانشجویان و معماران عزیز قرار می دهند به همین دلیل آنها قبل از طراحی چنین پروژه معماری به جمع آوری اطلاعات مانند فضا ها و امکانات بپردازند تا بتوانند به جامع ترین پروژه ممکن دست پیدا کنند . و مواردی از این قبیل، همگی از حوزههای مهندسی عمران هستند که هر کدام زیر مجموعههای وسیعی را شامل میشوند. گرایش عمران-عمران: رشته مهندسی عمران-عمران به نسبت سایر گرایشها جامعتر و وسیعتر است و زیر مجموعههای بیشتری را شامل میشود. دروس رشته مهندسی عمران شامل دروس پایه، دروس اصلی (تخصصی) و دروس اختیاری هستند. میتوان گفت بازار کار رشته مهندسی عمران در ایران به نسبت سالهای قبل قدری کاهش داشته است.

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در داخل ایران چگونه است؟ فارغالتحصیلان مقطع کارشناسی عمران-عمران، میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مختلفی که پیشتر به آنها اشاره شد، به تحصیل ادامه دهند. کدام دروس دوره دبیرستان در رشته مهندسی عمران بیشتر کاربرد دارند؟ نکته قابل توجه این است که نقشهبرداری بیشتر برای سازههای بزرگ خارج از شهر مثل سیلوها، پلها، تونلها و سدها کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر با این رشته، مشاهده فیلمهای آموزشی زیر پیشنهاد میشود. برای شروع این مسیر میتوانید از مجموعه فیلمهای آموزش زبان انگلیسی فرادرس کمک بگیرید. علاوه بر این، برای اثبات آشنایی با زبان انگلیسی نیز به شرکت در آزمونهای بینالمللی و معتبر زبان خارجی مانند تافل، آیلتس و دولینگو نیاز دارید. علاوه بر آن میتوانند در شرکتهای مجری به عنوان مهندس مقیم در کارگاه و نیز سرپرست کارگاه و مدیر پروژه فعالیت کنند. دلیل این محبوبیت را میتوان در گستردگی و تنوع حوزههای فعالیت این رشته یافت. فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران در چه کارها و صنایعی میتواند شاغل شود؟

دروس دانشگاهی رشته مهندسی عمران تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟ دانشجوی مهندسی عمران-عمران مسائل مربوط به تمامی گرایشهای مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران از جمله سازه، خاک و پی، راه و ترابری و هیدرولیک را مطالعه میکند. علاوه بر این موارد، وزارتخانه مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و جهاد سازندگی فارغالتحصیلان رشته مهندسی عمران را جذب میکنند. همچنین، افرادی که علاقه به ساخت و ساز و طراحی سازهها و ساختمانها دارند به این رشته گرایش خواهند داشت. از پرکاربردترین نرمافزارهای مرتبط با این گرایش میتوان به Etabs ،Sap ،Safe اشاره کرد. گرایش عمران-آب: این گرایش نیز مانند گرایش نقشهبرداری، قدری جزئی است و به مطالعه مباحث مرتبط با منابع آب مانند رودخانهها، سدها و کانالهای آبیاری میپردازد. گرایش عمران-نقشهبرداری: این گرایش، قدری جزئیتر است و صرفا به مطالعه مباحث مربوط به نقشهبرداری به منظور تعیین پستیها و بلندیهای منطقه پیش از شروع عملیات ساخت و ساز میپردازد. همانطور که مشاهده میکنید، مباحث مربوط به مهندسی عمران بسیار گسترده و متنوع هستند. بهطور مثال نیروی زلزله و باد از جمله نیروهای دینامیکی و جانبی هستند که به سازه وارد میشوند. بازار کار رشته مهندسی عمران به چه صورت است؟

مهمترین دروس دانشگاهی رشته مهندسی عمران چه هستند؟ رشته مهندسی عمران مناسب چه کسانی است؟ رشته مهندسی عمران مناسب آن دسته از داوطلبانی است که به علوم فیزیک و ریاضی بهصورت کاربردی علاقهمند هستند. به ویژه در کشورهای پیشرفته مانند امریکا، کانادا، آلمان و انگلستان جذب دانشجویان در این گرایشها در مقاطع بالا بسیار زیادتر از گذشته شده است و دانشگاهها بورسیههای تحصیلی مناسبی برای تحقیق و پژوهش در این زمینهها در اختیار دانشجویان علاقهمند قرار میدهند. به عنوان مثال، نرمافزار اکسل، پرکاربردترین نرمافزار تهیه گزارشنویسی و تهیه جداول عددی در اغلب پروژههای عمرانی است. از آنجاییکه هنوز تمامی شهرهای کشور ایران به سیستم فاضلاب شهری متصل نشدهاند و برای تخلیه فاضلاب با مشکلهایی مواجه هستیم، بازار کار این رشته به نسبت رو به رشد است. سایر گرایشهای این رشته به نسبت جدیدتر هستند. از این رو عملیات میدانی و صحرایی این رشته زیاد است. برای این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری فقط با ذکر منبع مورد قبول است . این مطلب توسط مدرس و عضو هیئت علمی فرادرس، «فاطمه ولیخواه» نوشته شده است. سازه: هدف از مهندسی سازه، تحلیل رفتار اجزای تشکیلدهنده سازه و مدل نمودن المانها تحت بارهای استاتیکی است. از کشورهایی که بورس تحصیلی مناسبی برای دانشجویان رشته مهندسی عمران در نظر میگیرند، میتوان به ایتالیا و کانادا اشاره کرد.

توسط فرمانفرمائیان

فرمانفرمائیان